ایران دهکده
021 46 01 39 23

دریاچه گهر کجاست؟

در دامنه های اشترانکوه در ارتفاعی2360 متری از سطح دریا، دریاچه آب شیرین دائمی وجود دارد که اولین بار یک زمین‌شناس اتریشی به نام "آ-رودلر" در سال ۱۸۸۸ میلادی موفق شد آن را کشف کند. این دریاچه در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر درود در استان لرستان واقع شده است. امروزه دریاچه گهر یکی از جاذبه های دیدنی کشور به شمار می‌رود. این دریاچه بر روی گسل اصلی زاگرس قرار دارد که به احتمال زیاد در اثر وقوع زمین لرزه شکل گرفته است. 

دور نمای دریاچه گهر شهر درود

دریاچه گهر در فصل بهار

این دریاچه شامل دو دریاچه به نامهای گهر بزرگ و گهر کوچک است. دریاچه گهرکوچک که حدودا یک کیلومتر با گهربزرگ فاصله دارد و توسط درختان بید احاطه شده است. عمق این دریاچه کم است به طوری که می توانید ماهی های کف دریاچه را ببینید. پوشش گیاهی این منطقه تنوعی از قبیل درختان بلوط، بید، بادام و پسته وحشی است.

 دریاچه گهربزرگ درارتفاع 2360متری ازسطح دریا می‌باشد‌ که حدود 1700 متر طول و عرض متغیر بین 400 -800 متر دارد. عمق این دریاچه حداکثر به 28 متر می‌رسد. این دریاچه آبی بسیار زلال و فیروزه ای رنگ دارد که ماهی‌های همچون قزل‌الای رنگین کمان و خال قرمز در آن می‌باشد. در این دریاچه در ضلعی که ساحل ماسه ای دارد امکان شنا کردن نیز وجود دارد. 

اقامت در دریاچه گهر

زیبایی دریاچه سبب شده است هر ساله، با وجود سختی راه، انبوهی از مردم لرستان، استانهای اطراف و دیگر نقاط کشور، با پای پیاده یا سواره به دیدن دریاچه و زیبایی های آن بروند و چند روزی از اوقات فراغت خود را در آنجا سپری کنند. همچنین کوهنوردان بسیاری نیز در تمامی فصول سال به قله‌های مرتفع اطراف این دریاچه صعود می کنند و از طبیعت شکوهند این منطقه لذت می برند.

 چایی درست کردن در دریاچه گهر

نکات سفر به دریاچه گهر:

1)      بهترین زمان سفر به دریاچه گهر در ماه های تیر و مرداد می‌باشد زیرا تمام مسیر پوشیده از شقایق‌های رنگی و لاله‌های واژگون است.

2)      جهت اسکان، سمت غرب دریاچه دارای نگهبانی و برق و سکوی چادرزدن می‌باشد و امنیت بهتری دارد.

3)      تا اواخر خرداد ماهیگیری ممنوع است و پس ازآن اخذ مجوز از محیط بانی دریاچه ضروری است.

4)      در کنار دریاچه مغازه ای کوچک وجود دارد که برخی از مایحتاج خود را می توانید از آن تهیه کنید. البته فقط در سه ماه تابستان دایر است.

5)      حتما به مشکل بودن مسیر توجه داشته باشید زیرا مسیر طولانی و مشکل است و در صورتی که به مسیرهای کوهستانی و کوهنوردی عادت ندارید احتمالا دچار مشکلاتی خواهید شد.

مسیر رفتن به دریاچه گهر

دریاچه گهر از سمت شهر درود و شهر الیگودرز راه دارد.

 از سمت الیگودرز مسیر کوتاه تر و سرسبز تر می باشد اما تنها مشکل این مسیر وجود راه ماشین رو نامناسب می‌باشد که هر اتومبیلی قادر به طی آن نمی باشد.

مسیر الیگودرز به دریاچه گهر به دو بخش ماشین‌رو و پیاده‌رو تقسیم می‌شود که بخش ماشین‌رو حدود 65 کیلومتر است که 45 کیلومترآن جاده آسفالته،20کیلومتر آن جاده شنی می‌باشد و حدود 6 کیلومتر پیاده روی در یک مسیر زیبا شما رابه دریاچه گهر خواهد رساند.گل های دریاچه گهر درود
برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، میدان پونک، ضلع جنوبی میدان، ساختمان بانک سینا، طبقه 4، واحد 8
Copyright © 2017 IranDehkadeh. All right reserved.

تو تلگرام ما یه خبرایی هست! امروز از کانال ایران دهکده تکون نخورید...

امروز 27 آبان ماه، اعلام قیمت های شکسته شده و جدیدترین تور های لحظه آخری (کیش، استانبول، آنتالیا، تفلیس و...) و کلی اتفاق هیجان انگیز دیگه فقط و فقط در کانال ایران دهکده