ایران دهکده
021 46 01 39 23

تنگه واشی کجاست

سوالی که اکثر تهرانی ها می پرسند این است که تنگه واشی کجاست. تنگه واشی در 17 کیلومتری شهرستان فیروزکوه واقع در شرق تهران، قرار گرفته است. این تنگه به علت دارا بودن آب و هوای خنک تابستان ها، گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. تنگه واشی به علت نزدیک بودن به تهران به یکی از جاذبه های طبیعت گردی اطراف تهران مشهور شده است و امکان رفتن با ماشین شخصی برای شهروندان تهرانی فراهم است.

تنگه واشی کجاست

وجود صخره ها و عبور آب سرد از وسط آن باعث چشم نواز شدن تنگه واشی شده است. عبور از آب های وسط این تنگه باعث افزایش هیجان دوچندان می‌شود، پس اگر قصد رفتن به یکی از مناظر طبیعی اطراف تهران را دارید پیشنهاد ایران دهکده رفتن به تنگه واشی است.

آبشار موجود در تنگه واشی

کتیبه و حکاکی های تنگه واشی

اگر به تنگه واشی سفر کرده باشید احتمالا حکاکی ها و کتیبه روی صخره کناره تنگه را دیده اید. این کتیبه یکی از سه کتیبه معروف دوره‌ی قاجار می‌باشد که در جلیزجند تنگه واشی حکاکی شده است. پس در حقیقت اینگونه می توانیم بگوییم که تنگه واشی شهر تهران کجاست که دو کتیبه دیگر در چشمه علی شهر ری و تونل وانه جاده هراز حکاکی شده اند. این کتیبه ها به دستور فتحلی شاه و توسط سه شخص به نام های معمار‌باشی، حجار‌باشی و نقاش‌باشی ساخته شده اند. کتیبه تنگه واشی دارای ابعادی به عرض 6 متر و طول 7 متر می‌باشد. حکاکی های روی کتیبه نشان از فعالیت ها و شکارهای فتحلی شاه می باشد. بزرگترین نقش این کتیبه فتحلی شاه و فرزندانش را به تصویر می کشد که در حال شکار کردن هستند.

ساخت این کتیبه سه سال زمان برده است و در حدود 186 سال پیش ساخته شده است. این حکاکی در منطقه ای از تنگه واشی قرار دارد که از هرگونه آسیب در امان باشد ولی متاسفانه افرادی که به این منطقه می روند با نوشتن یادگاری روی آن باعث از بین رفتن آن میشوند.

کتیبه های تنگه واشی

آدرس تنگه واشی

برای رفتن به تنگه واشی مسیر در کیلومتر ۲ جاده فیروزکوه ـ تهران، پس از ورود به یک جاده فرعی و طی کردن مسافتی در حدود ۹ کیلومتر، روستای جلیزجند وجود دارد. بعد از عبور از روستا و طی کردن مسافتی در حدود ۴ کیلومتر در جاده‌ای که در میان دشت احداث شده، محل پیاده روی تنگه واشی شروع می‌شود. بعد از عبور از تنگه اول و عبور کردن از دشت های سرسبز، تنگه دوم قرار گرفته که در حدود ۲ کیلومتر فاصله دارد. این تنگه هم مانند تنگه اول دارای جذابیت های زیادی می باشد و آبشار زیبای تنگه واشی در این مکان قرار گرفته است. در پایان همین مطلب روی نقشه نشان دادیم که دقیقا تنگه واشی تهران کجاست.

تنگه واشی کجاست

نکات مهم برای رفتن به تنگه واشی

1-     امکان رفتن به تنگه واشی با وسیله شخصی وجود دارد ولی سعی کنید در بین هفته به این منطقه بروید چرا که در روزهای شلوغ امکان تردد در بین تنگه سخت می شود و ممکن است ساعت ها تا کمر یا زانو در آب باشید. همچنین باید مراقب باشید که پاهاتان لای سنگ های رودخانه پیچ نخورد. این مکان برای بردن بچه های کوچک اصلا مناسب نمی‌باشد.

2-     سعی کنید از کفش های مخصوص کوه برای رفتن به این منطقه استفاده کنید. بردن دمپایی اصلا پیشنهاد نمی‌شود امکان پیچ خوردگی و زخم شدن پاها وجود دارد.

3-     پیشنهاد ما این است که از تنگه دوم که در آن آبشار تنگه واشی قرار دارد، دیدن کنید.

4-     در نزدیکی آبشار یک کافه کوچک وجود دارد.

در پایان از همه‌ی شما طبیعت گردان خواهش می کنیم که زباله های خود را در این منطقه رها نکنید. 

دشت سرسبز تنگه واشی

آدرس رفتن به تنگه واشی روی نقشه


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2019 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 4 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.