ایران دهکده
021 46 01 39 23

قلعه رودخان کجاست؟

دژ رودخان، قلعه حسامی یا همان قلعه رودخان نام قلعه ای هست در 20 کیلومتری شهر فومن در استان زیبایی ها، گیلان. این قلعه در دوره سامانیان همزمان با حمله اعراب به ایران ساخته شده است. این قلعه مساحتی در حدود 5 هکتار دارد و در گذشته به عنوان مقر حکومتی حاکمان گیلانی بوده است. این قلعه بر فراز روستای رودخان قرار گرفته است و مکان بسیار خوبی را برای طبیعت گردی و گردشگری فراهم کرده است. دیوار های قلعه 1500 متر طول و ارتفاعی 15 متری دارد. در این قلعه تعداد 65 برج وجود دارد و رودخانه ای که از کنار همین قلعه می گذرد به همین اسم است.

  قلعه رودخان

قلعه رودخان

تاریخچه قلعه رودخان

برخی از کارشناسان بر این باور هستند که این قلعه در دوره سلجوقیان بازسازی شده و پایگاه مبارزاتی اسماعیلیان بوده است. بر روی کتیبه ای واقع در سر در ورودی این قلعه حک شده است که این قلعه در سال های 918 تا 921 هجری قمری برای سلطان حسام الدین تجدید بنا شده است. این قلعه در سال های 224 تا 651 بعد از میلاد بنا شده است. به علت موقعیت خاص این قلعه و قرار گیری در شیب تند و هوای مه آلود موقعیت بسیار مناسبی برای دفاع فراهم می‌شده است. لازم به ذکر است که این کتیبه در موزه رشت نگهداری می شود.

  قلعه رودخان

معرفی قلعه

این قلعه از دو بخش ارگ که محل زندگی حاکم و حرم سرای وی بوده و قورخانه که محل زندگی سربازان و فعالیت های نظامی بوده، تشکیل شده است. ارگ در قسمت غربی قلعه در دو طبقه بنا شده است و قورخانه در قسمت شرق در دو طبقه که دارای نور گیر و حفره های بسیار زیاد است بنا شده است. در پایینی ترین قسمت قلعه نیز چشمه ای وجود دارد. در قسمت شرق این قلعه 12 ورودی، زندان، آبریز، حمام و در اضطراری وجود دارد. همچنین در قسمت غربی این قلعه آبریز، 12 در ورودی، حمام، چشمه، حوض و آب انبار وجود دارد. یکی از نکاتی که باعث شگفتی این قلعه شده این است که در طول تاریخ تا به حال هیچ دشمنی نتوانسته فاتح آن باشد. البته تعداد زیاد پله برای رسیدن به این قلعه باعث شده که حتی این قلعه را هزار پله نیز بنامند. وجود این همه پله نیز مانع آن نشده که طبیعت دوستان و گردشگران از این مکان تاریخی و بکر دیدن نکنند.

  

قلعه رودخان

دسترسی به قلعه

شما می توانید برای دیدن این قلعه با ماشین شخصی بعد از گذشتن از شهر فومن و عبور از روستاهای کر و محله، گشت، گشت رودخان، سیاه کش، گوراب پس، ملسکام و سعیدآباد به روستای قلعه رودخان رسیده و پس از گذشتن از حیدرآلات و طی کردن سه کیلومتر جاده خاکی وارد منطقه پارک جنگلی قلعه رودخان شده و مسیر ۵/۱ کیلومتری صعود تا محل قلعه را از راه پله هزار پله ای، عبور کنید.

 

قلعه رودخان

 


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.


‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2019 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 4 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.