ایران دهکده
021 44 44 73 58

جاذبه های گردشگری ارمنستان

کشور ارمنستان با 29800 کیلومتر مربع  و جمعیتی 3.2 میلیونی در شمال غربی ایران قرار گرفته است. این کشور از جنوب غربی با جمهوری نخجوان، از غرب با ترکیه، از شمال با گرجستان و از شرق با جمهوری آذربایجان هم مرز می باشد. این کشور میانگین ارتفاعی 1800 متری از سطح دریا را دارا است و تنها ده درصد این کشور دارای ارتفاعی کمتر از هزار متر ارتفاع است. پایتخت ارمنستان شهر ایروان است که حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد . بر طبق آمار بدست آمده ارمنستان همه ساله یکی از کشور های پربازدید از سوی گردشگران ایرانی بوده است و به دلیل اوضاع نا آرام و نابسامان ترکیه سیل گردشگران  ایرانی به سمت ارمنستان هم جاری شده است و این آمار همواره رو به افزایش است. ارمنستان سرشار از جاذبه های گردشگری است و از جمله مراکز دیدنی این کشور عبارتند از:

 

  • معبد گارنی ارمنستان

یکی از آثار تاریخی ارمنستان معبد گارنی می باشد که در استان کوتایک و در ۳۲ کیلومتری ایروان قرار گرفته است. این ساختمان را به عنوان بازمانده دوران مهرپرستی می دانند که برای نیایش خورشید و به عنوان مهرابه ساخته شده است. مهرپرستی یکی از ادیان ایران باستان بود که از ایران به سوی غرب تا انگلستان نفوذ کرده است. این بنا در سال 77 میلادی و در دوران یونان مآبی ساخته شده است و امروزه تنها نیایشگاه یونانی مآبی در ارمنستان می باشد. این معبد در طی سالیان دراز بارها در اثر زلزله و عوامل دیگر مورد تخریب و باز سازی قرار گرفته است. آب و هوای این منطقه منحصر به فرد می باشد به طوری که طی سالها و قرنهای مختلف محل شکارگاه اختصاصی پادشاهان بوده است. این بنای تاریخی شامل معبد یا عبادتگاه است و در محدوده ی آن یک حمام اختصاصی نیز وجود دارد. علاوه بر آن یک تخته سنگ که شناسنامه معبد گارنی است در آن جای گرفته است.

 

معبد گارنی ارمنستان

 

  • کلیسای گغارت ارمستان

کلیسای گغارت در 35 کیلومتری جنوب‌شرقی ایروان و در ساحل شرقی رودخانه آزاد در دره تاریخی گغارت قرار گرفته است. این بنا حاصل دو دوره زمانی می باشد که بخش بیرونی آن در اوایل قرن 13 و به دست خاندان زاکریان و بعد از آن قسمت کلیسای درونی آن توسط خاندان پروشیان احداث گردید. کلیسای درونی از سه بخش تشکیل شده است که آرامگاه سلسله پروشیان یکی از این سه بخش است. ساخت کلیسای درونی که در سال 1340 میلادی شروع شد و از تراشیدن صخره به وجود آمده است بیش از 10 سال به طول انجامید. گغارت در اصل به معنی نیزه می باشد که پایه چوبی دارد. این نیزه مربوط به زمانی است که حضرت مسیح را به صلیب کشیده بودند و با فرو کردن این نیزه در بدن ایشان می‌خواستند مطمئن باشند که حضرت مسیح جان سپرده است. به همین دلیل این نیزه برای مسیحیان مقدس شناخته شده و تاتوس اراکیال این نیزه را در اواسط قرن سیزدهم به ایری وانک (نام قدیم گغارت) می‌آورد و از آن پس به این نام معروف می‌گردد. کلیسای گغارت در بالای کوهی قرار گرفته است و چشمه ای در داخل کلیسا جوشان است که مردم آنجا بر این باورند که هرکس از این آب بر صورتش بزند جوان می ماند.

 

کلیسای گغارت ارمنستان

برای مشاهده نرخ تور ارمنستان با هتل های مختلف اینجا کلیک کنید

  • دریاچه سوان ارمنستان

دریاچه سوان که بزرگترین دریاچه قفقاز و از بزرگترین دریاچه های کوهستانی آب شیرین جهان می باشد در ارتفاع 1916 متری از سطح دریا و در 60 کیلومتری شمال شرقی ایروان در استان گغارکونیک قرار دارد. سوان به معنی سرزمین دریاچه هاست. به این دریاچه حدود 36 رود جاری می شود و فقط رودخانه ای که از این دریاچه سرچشمه می گیرد رود هرازدان میباشد. این دریاچه کوهستانی حدود 5درصد از مساحت کل ارمنستان را در برمی‌گیرد و صومعه شبه جزیره یکی از مکان‌های دیدنی بسیار معروف و نزدیک‌ به آن برای بازدید به شمار می‌رود. از مکانهای دیدنی دیگر این دریاچه چشمه های آب معدنی دلیجان و شهرستانی با همین نام است.

 

دریاچه سوان ارمنستان

 دریاچه سوآن ارمنستان

  • گاسگاد (هزار پله)

الکساندر تامانیان پس از استقلال یافتن ارمنستان طرح جامعی را برای شهر ایروان ارائه داد که مهمترین آن گاسگاد بود که در سال 1970 تکمیل شده است. گاسگاد پایین‌ترین نقطه شهر را از نظر ارتفاع به بالاترین نقطه شهر یا به عبارتی مرکز شهر را به شمال شهر و پارک پیروزی وصل کرده است. گاسگاد ارمنستان دارای 750 پله می‌باشد که به دلیل زیاد بودن آن به هزار پله معروف شده است. در شمالی‌ترین نقطه گاسگاد به مناسبت پنجاهمین سالگرد پیروزی روس‌ها علیه آلمان‌های نازی در جنگ جهانی دوم، بنایی ساخته شده که در مرکز آن یک برجک قرار دارد که بر روی آن نشان جاودانگی حک شده است. علاوه بر این در طبقات مختلف این پله ها مجسمه های بسیاری ازآثار هنرمندان معاصر و همچنین مجسمه های شیشه ای ساخت کشور چک و نقاشی های برجسته دیگر به چشم می خورد. در اصل گاسگاد به معنی آبشار می باشد از این رو در کنار این پله ها علاوه بر مجسمه های زیبا فواره ها و آبنماهایی با باغچه های خیره کننده قرار گرفته است.

در کنار این پله‌ها برای کسانی که توانایی بالا رفتن از پله‌ها را ندارند پله برقی قرار گرفته است. لازم به ذکر است در بالای این مجموعه شما می‌توانید نمای زیبایی از شهر ایروان و سالن اپرا را داشته باشید. به تازگی در ساختمان این مجموعه، موزه جدیدی افتتاح شده که شامل آبگینه‌های زیبایی است.

 

گاسکاد(هزار پله) ارمنستان

 

  • دره گل‌ها

در 50 کیلومتری شمال شرقی شهر ایروان در دامنه کوه‌ها، دره گل‌های ارمنستان قرار دارد. از ویژگی‌های بارز این مکان طبیعت سرسبز کوهستانی آن است که در فصل تابستان غرق در گل و گیاه‌هایی زیبا و در زمستان با انبوهی از برف پوشیده است. این مجموعه یکی از مراکز تفریحی ارمنستان در طول سال است که شامل مجموعه‌های ورزشی، رستوران، هتل و... می باشد. در این مجموعه یک پیست اسکی به طول هفت کیلومتر و مجموعه کلیساهای جامع وجود دارد. این کلیسای جامع دارای 4 کلیسای بزرگ و 2 کلیسای کوچک است.

 دره گل های ارمنستان

 

  • ساختمان اپرا

از شاهکار های معماری شهر ایروان وجود یکی از 10 سالن اپرای برتر دنیا می باشد که بنام Aram kachatorian ، اولین اپرا نویس ارمنی نام گذاری شده است. این ساختمان از 2 قسمت تشکیل شده که سالن غربی آن سالن فیل هارمونیک و سالن شرقی آن سالن اپرا و باله می باشد. این بنا در سال 1931 ساخته شده است که پنج سال بعد از افتتاح آن در نمایشگاه بین المللی پاریس مدال طلای معماری را دریافت نموده است. درسالهای اخیر مجموعه ساختمان اپرا یکی از مراکز جذب توریست ارمنستان بوده است. هنرمندان معروف بسیاری جهت برگزاری کنسرتهای موسیقی درساختمان اپرا به ارمنستان سفر می کنند و از استقبال خوبی برخوردار می شوند.

 ساختمان اپرا ارمنستان

 

  • بنای یادبود قتل عام ارامنه

بنای با شکوه یادبود قتل عام ارامنه در سال 1968 و به پاس یاد بود شهدای سال 1915 بنا گردیده است. ساخت آن حدود 2 سال به طول انجامیده است که شامل دو بخش می باشد. یکی از بخش های آن شامل دو ستون می باشد که دارای 44 متر ارتفاع است و به نشان ارمنستان غربی و شرقی ابدیت و وحدت ارامنه می باشد و بخش دیگر آن شامل 12 ستون خمیده است که نشانگر 12 ایالت ارمنستان غربی است که در آن قتل عامی بزرگ صورت گرفته است. در مرکز این بنا آتشدانی قرار گرفته که نماد جاودانگی در آن حک شده است و آتش آن همیشه به یاد شهدا روشن می‌باشد. در اطراف این بنا سه مجموعه بزرگ دیگر قرار گرفته است که شامل موزه مستندات تاریخی و آثار هنری مربوط به قتل‌عام سال 1915میلادی، دیوار بزرگ مستندات سنگی در سمت چپ مجموعه که اسم ایالت‌ها و شهر‌هایی که در آن قتل‌عام ارامنه صورت گرفته شده است و باغچه درختان کاج که هر کدام از درختان توسط شخصیت‌های مختلف سیاسی و فرهنگی در زمان بازدید از این مجموعه کاشته شده اند، است. همه ساله در 24 آوریل هزاران نفر از ارامنه در این محل جمع می شوند تا به 1.5 میلیون ارامنه ساکن ترکیه که در سال 1915 توسط پادشاهان عثمانی کشته، آواره و مجروح شدند ادای احترام کنند.

 

بنای قتل عام ارامنه ارمنستان

 

  • مجموعه ورزشی هامالیر

پارک هامالیر در ایروان ارمنستان واقع شده است که در ورودی این پارک یک استادیوم بزرگ قرار گرفته است که محل برگزاری مسابقات، جشن های دولتی و کنسرت ها می باشد. این بنا یکی از منحصر به فرد ترین آثارمعماری در ارمنستان به شمار میرود که بدستور گارن دمیرچیان دبیر وقت حزب کمونیست احداث شده است. طراح این بنا عقابی را تجسم کرده که میخواهد از زمین برخیزد و در حال باز کردن بالهایش است. از مهمترین امکانات این مجموعه پیت پاتیناژ یا همان رقص روی یخ است که در طول سال قابل استفاده عموم مردم می باشد.

 

مجموعه ورزشی هامالیر ارمنستان

 

  • شهر اشتاراک ارمنستان

افسانه ای از زمانهای قدیم هست که می گویند سه خواهر در شهر اشتاراک ارمنستان زندگی می کردند و هر سه عاشق شاهزاده سارکیا می شوند، دو خواهر بزرگتر برای خوشبختی خواهر کوچکتر تصمیم به خودکشی می گیرند و یکی از آنها با لباس قرمز و دیگری با لباس زرد خود را به ته دره اشتاراک می اندازند خواهر سوم هم از ناراحتی لباس سفیدی می پوشد و خود را به ته دره می اندازد. بعد از این جریان شاهزاده سارکیا به یاد این سه خواهر 3 کلیسا به اسم رنگ های لباس آنها می سازد. بهترین کلیسای باقی مانده کلیسای سرخ می باشد که در قرن هفتم میلادی بنا شده است. یکی دیگر از مناطق دیدنی شهر اشتاراک که در نزدیکی این کلیساهاست، پلی است که از دره کاساخ می گذرد.

 

شهر اشتاراک ارمنستان

 

از دیگر مراکز دیدنی ارمنستان شهر مذهبی اجمیازین، شهر جرموک، میدان جمهوری (هانرابدوتیان هراپاراگ)، کلیسای گریگور لوساوریچ مقدس، خیابان مارشال باغرامیان، مجسمه مادر، موزه قلعه اربونی، پارک دنیای آب ایروان، موزه ماتناداران، گالری ملی و خانه و موزه سرگئی پاراجانف می باشند.

 

به نظر شما ارمنستان جذاب تر است یا گرجستان؟؟؟ با هم ببینیم...! 

 

مشاهده آدرس و موقعیت تمامی جاذبه های گردشگری ارمنستان به روی نقشه گوگل

 

 

  • مراکز خرید ارمنستان

در ایروان ارمنستان امکانات خرید متنوعی موجود است. از دست فروشان خیابانی گرفته تا فروشگاه های لوکس. کشور ارمنستان نسبت به عتیقه جات و گنجینه های ملی بسیار حساس است پس اگر اقدام به خرید لوازم دستی داشتید حتما مطمئن شوید که فروشنده اوراق لازم جهت صدور و خروج آن را از کشور برایتان صادر می کند. (برای مشاهده فایل کامل سوغات ارمنستان اینجا کلیک کنید)

از جمله بازار های ارمنستان می توان از بازار شوکا، که بیشتر به میوه ها و شیرینی جات تعلق دارد و بازار ورنیساج که مربوط به وسایل و هنرهای دستی است و در نزدیکی میدان جمهوری قرار گرفته است و برای گردشگران جذابیت خاص خودش را دارد و نیز مراکز دالما مال، ایروان مال، مورگان و اسکارا ایروان نام برد. (برای مشاهده فایل کامل مراکز خرید ارمنستان اینجا کلیک کنید.)

 مراکز خرید ارمنستان

 شما می توانید این تور را به صورت تور قسطی با ایران دهکده تجربه کنید!

لینک های پیشنهادی ما 
برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...
021 44 44 73 58
021 44 43 08 74
تهران، میدان پونک، خیابان میرزابابایی، خیابان سردارجنگل، پایین تر از تقاطع شهید مخبری، پلاک 6، واحد 6
Copyright © 2017 IranDehkadeh. All right reserved.

بازدید کننده محترم سایت ایران دهکده با وراد کردن شماره تلفن و ایمیل خود علاوه بر دریافت تور های لحظه آخری، کد تخفیف خرید تور از ایران دهکده را دریافت نمایید.