ایران دهکده
021 46 01 39 23

پل بغاز استانبول

پل بغاز استانبول یکی از زیباترین پلهای کابلی ترکیه و اولین پل ساخته شده بر روی تنگه بسفر است.پل بغاز در بین مردم استانبول به (Birinci Köprü) معروف است.این پل از جمله پلهای تاریخی ترکیه هم محسوب می‌شود که طرفداران بسیاری به خاطر زیبایی خصوصاً در شب دارد و همه ساله این پل و زیبایی آن جزء جاهای دیدنی شهر استانبول برای مسافران قرار می‌گیرد.

ایده عبور از تنگه بسفر به زمان‌های بسیار دور برمیگردد.به گفته تعدادی از مورخان زمانی که داریوش،پادشاه ایران برای عبور از تنگه بسفر،کشتی‌ها را کنار هم قرار داد و با این کار توانست پل متحرکی ایجاد و از آن عبور کند.از همان زمان ایده گذر از تنگه‌ی بسفر شکل گرفت و پروژه‌های مختلفی ارائه شد که همگی در حد یک طرح بودند و فقط بر روی کاغذ پیاده شدند.ولی سرانجام در سال 1940 یک مهندس ترکیه‌ای همراه با حمایت انجمن مهندسین ترکیه و همکاری تعدادی از مهندسین آمریکایی پروژه‌ی ساخت پل بر روی تنگه بسفر را طرح کردند که دولت ترکیه در آن زمان با آن پروژه مخالفت کرد.  

سرانجام در قرن بیستم با رشد صنعت و توسعه‌ی استانبول و همچنین ترافیک‌های ایجاد شده بین آسیا و اروپا ساخت پل روی تنگه‌ی بسفر ضروری شد.طبق محاسبات انجام شده توسط گروهی از مهندسین و کارشناسان ساخت این پل بر روی تنگه بسفر در 9 منقطه امکان‌پذیر بود.

در واقع کار ساخت پل بغاز از سال 1970 آغاز و در سال 1973 به پایان رسید و در تاریخ 29 اکتبر همان سال افتتاح شد.در ابتدای بهره‌برداری از پل بغاز روزانه به طور متوسط 32 هزار وسیله نقلیه از روی پل بغاز عبور می‌کرد که این رقم در سال 1987 به 130 هزار و در سال 2004 به 180 هزار رسید.از سال 1987 عبور عابرین پیاده از روی این پل ممنوع شده است.پل بغاز دارای طول 1150 متر،عرض 39 متر و فاصله‌ی آن از سطح دریا حدود 105 متر می‌باشد.

در آخر به شما این نوید را می‌دهیم که امکان ندارد شما توراستانبول را انتخاب کنید و به شهر زیبای استانبول سفر کنید و از روی پل بغاز عبور نکنید.این پل در شب با چراغهای زیبا و خوشرنگی تزئین شده و منظره‌ی بی‌همتایی را به وجود آورده است که دیدن آن خالی از لطف نیست. 

برای مشاهده نرخ تور استانبول با هتل های مختلف اینجا کلیک کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد تورهای ایران دهکده:


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2019 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 30 خرداد 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.