ایران دهکده
021 46 01 39 23

شکوه کلیسای متخی تفلیس گرجستان

 کلیسای متخی یکی از برترین دیدنیهای تفلیس گرجستان و جاذبه های گردشگری گرجستان به شمار میرود که بر روی صخره مرتفع واقع شده که مشرف به رودخانه متکواری تفلیس است. این منطقه یکی از قدیمی ترین مناطق مسکونی در تفلیس است. کلیسای متخی توسط پادشاه گرجستان سنت دمتریوس دوم در حدود 1278-1284 ساخته شده است و تا حدودی یک نمونه غیر معمول از کلیسای ارتدوکس می باشد چراکه سقف گنبدی شکل دارد اما بعدا به آن آسیب دیده و چندین بار بازسازی شده است که در ابتدا آن را با سنگهای تراشیده ساخته بودند، اما پس از مرمت از آجر برای ایجاد قوس گنبد استفاده شده است.

کلیسای متخی تفلیس گرجستان

قلعه متخی که پیش از این در کنار کلیسا ساخته شده بود، در ۱۸۱۰-۱۸۲۰ نابود شد و در دوره سلطه شوروی سابق سیاه چاله ای به عنوان زندان به جای آن ساخته شد. در دوره پاک سازی مراکز مذهبی، حاکم وقت شوروی در گرجستان، پاولویچ بریا، دستور تخریب کامل کلیسا متخی را داد، اما بامخالفت گروهی از روشنفکران و هنردوستان گرجستان روبه رو شد. آنها وی را متقاعد کردند که به علت وجود نقاشی های دیواری باشکوه در کلیسا می توان از آن به عنوان موزه استفاده کرد. خوشبختانه، کلیسا حفظ شد و در اواخر دوره شوروی حتی از آن به عنوان سالن تئاتر استفاده شد. بعد از فروپاشی شوروی کاربری واقعی کلیسای متخی به آن بازگردانده شد. در سال ۱۹۳۳ سیاه چاله تخریب شد و قلمرو اطراف کلیسا کاملا صاف شد. امروزه در نزدیکی کلیسا تنها مجسمه ای قرار دارد که پادشاه را سوار بر اسب نشان می دهد. کلیسای متخی به دلیل محل قرار گیری آن در کنار رودخانه و تله کابین گرجستان، محل مناسبی را جهت تفریح و عکاسی برای گردشگران تور گرجستان فراهم کرده است. در سفر به گرجستان بازدید از این محل را از دست ندهید.

کلیسای متخی تفلیس گرجستان 

مشاهده آدرس و موقعیت کلیسای متخی تفلیس گرجستان به روی نقشه گوگل 

 

 

برای مشاهده نرخ تور تفلیس گرجستان با هتل ها و خدمات مختلف اینجا کلیک کنید

 

لینک های بیشتر درباره ی سفر به گرجستان


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2019 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 30 خرداد 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.