ایران دهکده
021 46 01 39 23

کاسکاد یا هزار پله ایروان دیدنی ترین نقطه ی شهر ایروان!

هزارپله یا کاسکاد راه پله ای عظیم در ایروان پایتخت ارمنستان است که با آبشارهای مصنوعی، آبنماهای زیبا، درختان و گلهایش، منطقه مرکزی شهر ایروان را به مناطق قدیمی آن متصل می کند. اگرچه این بنا به هزارپله شهرت یافته است، اما کاسکاد متشکل از 572 پله میباشد. کاسکاد تنها یک مسیر رفت و آمد زیبا  یا راه پله ای عظیم با چشم اندازی حیرت انگیز نیست، کاسکاد امروز موزه ای بزرگ از آثار هنرمندان معاصر ارمنستان نیز می باشد.

کاسکاد یا  هزار پله ایروان دیدنی ترین نقطه ی شهر ایروان!

کاسکاد یا  هزار پله ایروان دیدنی ترین نقطه ی شهر ایروان!

کاسکاد یا  هزار پله ایروان دیدنی ترین نقطه ی شهر ایروان!   

 

تاریخچه کاسکاد یا هزار پله ایروان ارمنستان

ساخت کاسکاد یا هزار پله در ایروان پایتخت ارمنستان ایده ای بود که در ابتدا الکساندر تامانیان معمار ارمنستانی آن را طرح کرد و در دهه 20 و 30 میلادی به دنبال اجرای آن بود اما هرگز نتوانست به ایده اش جامه عمل بپوشاند و شروع اجرای این نقشه تا دهه 70 میلادی نیز عملی نشد. در آن سالها، جیم توروسیان معمار اصلی شهر ایروان ارمنستان تصمیم گرفت نقشه تامانیان را با کمی تفاوت و افزودن برخی امکانات به اجرا در آورد. او ایده هایی مانند ساخت یک پله برقی، ایجاد اماکنی برای نمایش مجسمه ها و آثار هنری هنرمندان معاصر ارمنستان، چند تالار، حیاط و محوطه گلکاری شده را به طرح پیشین افزود و با حمایت دولت اتحاد جماهیر شوروی کار ساخت آن را پیش برد. این بنا در سال 1980 میلادی افتتاح گشت، اماهشت سال بعد، به دلیل وقوع زلزله بخشی از بنا تخریب شد. ضعف اقتصادی و سپس فروپاشی اتحاد شوروی مانع از آن شد که عملیات بازسازی بنای کاسکاد یا هزار پله ارمنستان دوباره آغاز شود و موجب شد کاسکاد به مدت یک دهه بصورت میراث تخریب شده شوروی در ارمنستان باشد. اما در سال 2002 یک بازرگان ثروتمند ارمنی-امریکایی به نام جرارد گافسجیان مسئولیت سر و سامان دادن به اوضاع کاسکاد یا هزار پله ایروان را با همکاری دولت ارمنستان و شهردار ایروان پذیرفت. هفت سال پس از این تاریخ، تمامی نمودهای تاریخی و هنری این مجموعه بازسازی و نوسازی شدند و کاسکاد یا هزارپله ایروان، به عنوان یکی از مهمترین مراکز توریستی پایتخت ارمنستان شناخته شد.

کاسکاد یا  هزار پله ایروان دیدنی ترین نقطه ی شهر ایروان!

کاسکاد یا  هزار پله ایروان دیدنی ترین نقطه ی شهر ایروان!

کاسکاد یا  هزار پله ایروان دیدنی ترین نقطه ی شهر ایروان!

کار طراحی و ساخت ساختمان موزه هنر ارمنستان که در کاسکاد ایروان واقع است، توسط گروه معماران دیوید هوستون از نیویورک انجام شد. پروژه ساخت بنای موزه در کاسکاد، یکی از جاه طلبانه ترین آثار معماری معاصر در کشورهای استقال یافته از شوروی دانسته می شود. این موزه از دو قسمت بیرونی (: باغ مجسمه گافسجیان) و درونی (: گالری های هنر گافسجیان) تشکیل شده است. باغ مجسمه عنوانی است که به مجموعه آثار نمایش داده شده در فضای بیرونی کاسکاد، در کنار پله ها و آبنماها و گلها و... اطلاق می شود. این مجموعه مجسمه هایی با اندازه های بزرگ از هنرمندان نامدار را شامل می شود.

کاسکاد یا  هزار پله ایروان دیدنی ترین نقطه ی شهر ایروان!

 

چگونه به کاسکاد یا هزار پله ایروان برویم؟

کاسکاد یا هزار پله ایروان ارمنستان، در جنوب با خیابان های تامانیان، ایسهاکیان و میدان فرانسه، در شرق با خیابان مسروپ مشتوتس، و در غرب با خیابان مارشال باغرامیان همسایه است. چندین هتل و هاستل و اقامتگاه در نزدیکی این مجموعه زیبا و دیدنی قرار دارند. به فاصله اندکی از شمال کاسکاد یا هزار پله ایروان ارمنستان، ویکتوری پارک یا پارک پیروزی ایروان قرار دارد که مجسمه معروف مادر ارمنستان در آن واقع شده است. فاصله حدودا یک و نیم کیلومتری کاسکاد با میدان جمهوری (republic) در مرکز ایروان را می توان با خودرو در کمتر از ده دقیقه پیمود. پیاده روی در این مسیر، حدودا 20 دقیقه زمان می برد

آدرس کاسکاد یا هزار پله ایروان

  • ارمنستان، ایروان، خیابان تامانیان

ساعت کار کاسکاد یا هزار پله ایروان

  • به صورت شبانه روزی

 

برای مشاهده نرخ تور ارمنستان با هتل های مختلف اینجا کلیک کنید

 

مشاهده آدرس و موقعیت کاسکاد یا هزار پله ی ایروان بروی نقشه ی گوگل

 

 

لینک های بیشتر 


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2022 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.