ایران دهکده
021 46 01 39 23

فرهنگ بومیان کیش

 

500 هزار تومان تخفیف تفریحات کیش برای هر نفر

فقط اگر عازم کیش هستید، جهت ارسال بن تخفیف، تاریخ ورود خود را نیز وارد نمایید.

 

فرهنگ بومیان کیش

 

فرهنگ هر منطقه نشانگر هویت و پیشینه آنجاست، آگاهی از فرهنگ و گذشته مردم یک منطقه از اطلاعات جالب و مفیدی است که می تواند برای هر شخصی مفید و جالب باشد و ملاقات با اهالی بومی یک منطقه برای بسیاری از گردشگران تور کیش یک خاطره فراموش نشدنی و جذاب است. در محله سفین شما می توانید با اهالی بومی سخت کوش و خونگرم کیش ملاقات کرده و از نزدیک سبک زندگی آنها را ببینید. جمعیت جزیره کیش 20922 نفر بوده که 82 درصد آن طی سالهای اخیر در نتیجه فعالیت های اشتغالزایی به کیش مهاجرت کرده اند. میزان باسوادی در کیش بیش از 92 درصد و درصد اشتغال بالای 98 درصد است که نشان دهنده وضعیت بسیار مطلوب این دو شاخص است. همزمان با توسعه توریستی و تجاری جزیره بخشی از این افراد به کارهای خدماتی روی آورده اند و بقیه از راه های  سنتی امرار معاش می کنند. دریانوردی، ماهیگیری، صید مرواریدو دامپروری شغل بومیان جزیره است. ابزارهای اصلی صیادان کیش برای ماهیگیری تور ماهیگیری، گرگور و قلاب هستند. اما علاوه بر آنها استفاده از "مشتا" و نیزه و حتی ماهیگیری با دست نیز در سطح بسیار محدودی رواج دارد. تجار محلی و بومی در بازار سفین به کار مشغول هستند. فضا و معماری سنتی این بازار یادآوری بازارهای سنتی و قدیمی سرزمین اصلی ایران است.

 

فرهنگ بومیان کیش

فرهنگ بومیان کیش

 

 در جزیره کیش تقریبا تمامی بانوان، مردان و کودکان این محله از لباس های سنتی استفاده میکنند که لباس محلی مردان "دشداشه" و "غتره" میباشد و زنان "ملفع " پوشیده و "بطوطه" یا (برقع) روی چهره شان می گذارند.اکثرا شیعه بوده و مهمترین اعیادشان عید قربان و عید غدیر میباشد. ساز اصلی محلی کیش "حبان"، "نی انبونه" و "دهل" است. غذاهای محلی کیش شامل انواع  «قلیه»، «مضروبه»، «هریسه» و «مچبوس» است که غالبا با ماهی تهیه می شوند. بومیان جزیره از نژادهای دراویدی، نوردیک، سامی و سیاهپوست بوده و به زبانهای فارسی و عربی صحبت می کنند.

 

 فرهنگ بومیان کیش

فرهنگ بومیان کیش

فرهنگ بومیان کیش

دو ضرب‌المثل‌ مردم کیش:

«پخت نانت را به نانوا واگذارکن، حتی اگر نیمی از آن را به عنوان مزدش بردارد»

«اسراف نکن! حتی اگر آب دریا بر می‌داری»

 

لینک های بیشتر

 


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2023 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.