ایران دهکده
021 46 01 39 23

میل اخنگان مشهد

درباره ی میل اخنگان مشهد

برج یا میل اخنگان درفاصله ۲۲ کیلومتری شمال مشهد واقع شده و به اعتقاد اهالی محل دفن گوهر تاج، خواهر گوهرشاد آغای تیموری است. این برج، آجری، هشت ضلعی، گنبدی مخروطی و به صورت ترک ترک دارد. آجرکاری آن بسیار هنرمندانه و به اشکال گوناگون هندسی است. این برج سه در ورودی دارد و ارتفاع آن حدود ۱۴ متر و در داخل، سنگ قبری به طول ۱۱۰ و عرض ۵۰ و ارتفاع ۴۰ سانتی متر دیده می شود که بر روی آن با خط ثلث و نسخ نوشته شده است. در حاشیه زیر سقف، بقایای کتیبه ای که احتمالاً به روی کاشی نوشته بوده موجود است ولی اکنون بخش اعظم این کتیبه و در نتیجه کاشی ها از بین رفته است. بر راس بنا گنبدی از نوع مخروطی قرار گرفته که با کاشی‌های لاجوردی و فیروزه‌ای در نوارهای افقی تزئین شده‌ است.

معماری میل اخنگان مشهد

بنای میل روی سکوی کوتاه 8 گوشی قرار گرفته و ساقه استوانه‌ای آن 7/13 متر ارتفاع دارد و کلاهکی عرقچینی به بلندی 2/4 روی آن قراردارد. ساقه میل از درون 8 گوش و از بیرون استوانه‌ای با 8 نیم ستون الحاقی و تزئینی است. بنا از آجر ساخته شده و با قطعات کاشی به شکل‌های مستطیل، چند ضلعی و ستاره چلیپا با نقوش برجسته و متنوع به رنگ لاجوردی و فیروزه‌ای تزئین شده است.

گفته های مردم درباره ی میل اخنگان

مردم روستای نزدیک این بنا می گویند که سنگ قبر شکسته و طلاهای داخلش دزدیده شده همچنین به دلیل سرقت کاشی های زیبای این بنا، ساختمان ظاهری لانه زنبوری پیدا کرده است.ویژگی دیگری هم دارد و آن ظهور روش معماری دوره تیموری، بخصوص کاشی های صلیبی شکل و ستاره ای آن دوران میباشد.چون اولین آشنایی شاعر حماسه سرای ایران و توس(فردوسی) با سلطان محمود غزنوی درسال 385 هجری قمری در همین محل روی داده است محل میل اخنگان و خود آن بنای نفیس جزئی جالب توجه و پرجاذبه برای مجموعه ی فرهنگی- تاریخی توس و زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی است.

مشاهده تصاویر میل اخنگان مشهد

 میل اخنگان مشهد

میل اخنگان مشهد

میل اخنگان مشهد

میل اخنگان مشهد

 

مشاهده آدرس و موقعیت میل اخنگان روی نقشه گوگل

 

 

آدرس میل اخنگان مشهد

  • مشهد ۲۰ کیلومتری شمال شهر مشهد، روستای اخنگان

لینک های مفیدتر درباره سفر به مشهد


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط

Error Occurred While Processing Request The web site you are accessing has experienced an unexpected error.
Please contact the website administrator.


The following information is meant for the website developer for debugging purposes.
Error Occurred While Processing Request

Error Executing Database Query.

You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near ') ) ' at line 11
 
Resources:
  • Enable Robust Exception Information to provide greater detail about the source of errors. In the Administrator, click Debugging & Logging > Debug Output Settings, and select the Robust Exception Information option.
  • Check the ColdFusion documentation to verify that you are using the correct syntax.
  • Search the Knowledge Base to find a solution to your problem.

Browser   CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Remote Address   3.239.117.1
Referrer  
Date/Time   27-Mar-23 03:59 AM