ایران دهکده
021 46 01 39 23

موزه آستان قدس رضوی

 
 

موزه استان قدس رضوی

 مجموعه موزه های آستان قدس رضوی یکی از بزرگترین و غنی ترین موزه های ایران بشمار می آید که این موزه به دلیل برخورداری از آثار مذهبی، تاریخی، فرهنگی و هنری از معتبرترین موزه‌های جهان اسلام است که موزه آستان قدس رضوی همه ساله میزبان بیش از یک میلیون بازدیدکننده ایرانی و خارجی در تور های مشهد میباشد. هدف از ایجاد این مرکز فرهنگی در آستان ملکوتی امام رضا علیه السلام، نمایش نمونه‌هایی از آثار نفیسی بوده که در طی زمان توسط علاقه‌مندان به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) تقدیم بارگاه ملکوتی این امام شده است. در حال حاضر آستان قدس رضوی دارای موزه ها و گنجینه‏ های متعدد می باشد که در ادامه تصاویر تعدادی از این مجموعه ها و نفایس را مشاهده کنید.

 

  •  موزه قرآن و نفایس

 موزه  قرآن مشهد اولین موزه آستان قدس رضوی در شهر مشهد است که در سال 1324 در صحن امام خمینی احداث گردیده است.این مجموعه شامل گنجینه ای به شرح زیر است:  گنجینه قرآن و نفایس که ارزش و اعتبار این گنجینه به صحیفه‌ها و 5 قرآن‌ ارزشمند متعلق به امام علی (ع)، امام حسن (ع)، امام حسین (ع)، امام سجاد (ع) و امام رضا (ع) است میباشد. 

موزه استان قدس رضوی

موزه استان قدس رضوی

موزه استان قدس

 

  • موزه هدایای مقام معظم رهبری

بزرگترین اهداکننده اشیای موزه‌ای و نسخ خطی به آستان مقدس رضوی رهبر معظم انقلاب اسلامی می باشد. علاقه‌مندان به جمهوری اسلامی ایران اعم از سران کشورهای خارجی، شخصیت‏های برجسته ایرانی و خارجی، هنرمندان و ارادتمندان به رهبر معظم انقلاب اسلامی از دور و اکناف جهان هنر و اشیای قیمتی خود را  به معظمٌ‌له هدیه می‌دهند و ایشان نیز آنها را به ساحت مقدس آقا علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام اهداء کرده است. 

بیشتر بخوانید: کامپوزیت دندان، ایمپلنت، لمینت دندان، بلیچینگ دندان، دندانپزشکی

 

 موزه استان قدس رضوی

 موزه استان قدس رضوی

 

  • موزه گنجینه دریایی

گنجینة آبزیان در تاریخ هشتم تیرماه 1378 همزمان با میلاد باسعادت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام حضرت محمد صل‌الله‌علیه‌و‌آله و امام جعفر صادق علیه‌السلام در طبقه اول ساختمان موزه مرکزی آستان قدس رضوی افتتاح گردید.این گنجینه شامل دو بخش نرم تنان و موجودات دریایی تاکسیدرمی شده است.

 

 موزه استان قدس رضوی

موزه استان قدس رضوی

 

  • موزه آثار استاد فرشچیان و موزه  تخصصی فرش

-در سال 1389 تالار استاد فرشچیان با سیزده تابلوی اهدایی استاد در طبقه همکف موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی افتتاح شد. با اهدای پانزدهمین تابلوی ارزشمند ایشان با نام «معراج» در سال 1393، این تالار از غنای بیشتری برخوردار شده است

-موزه فرش آستان قدس رضوی یکی از بزرگترین موزه‌های تخصصی فرش جهان به است. در حال حاضر در این گنجینة کم‌نظیر قالی ‌و قالیچه‌هایی با قدمت دوره صفویه در معرض نمایش است که تا حال حاضر که از نفیس‌ترین شاهکارهای هنری بشمار آمده اند.

 

 معراج اثر فرشچیان 

موزه استان قدس رضوی

 

  • گنجینه اسکناس و سکه و تمبر

-گنجینه سکه یکی از ارزنده‌‎ترین گنجینه‌های آستان قدس رضوی است که در آن 407 سکه از دوران اشکانی، ساسانی، سلوکی، اموی، سامانی، آل بویه، عباسی، غزنوی، سلجوقی و صفوی به نمایش درامده است.

-گنجینه تمبر و اسکناس هم شامل 50 هزار قطعه تمبر مطابق با توالی زمانی و دوره تاریخی از 180 کشور جهان در 2 بخش در این گنجینه گردآوری شده است .

موزه استان قدس رضوی

استان قدس رضوی

استان قدس رضوی 

 

  • گنجینه سلاح و مدال

 

در گنجینه سلاح‌های گرم و سرد هم ابزار وآلات جنگی باستانی به همراه 33 مدال به نمایش  گذاشته  شده است.

 

 موزه آستان قدس رضوی

استان قدس رضوی

موزه استان قدس رضوی

 

  • گنجینه ساعت و نجوم 

در گنجینه ابزار نجوم و ساعت انواع ستاره‌سنج‌ها، تلسکوپ‌های شکستنی و بازتابی، کره جغرافیایی، قطب‌نما، انواع ساعت‌های دیواری، آونگ‌دار و رومیزی موجود است. 

 موزه استان قدس رضوی

موزه استان قدس رضوی

موزه استان قدس رضوی

موزه آستان قدس رضوی

 

  • گنجینه هنر های تجسمی و ظروف

 

-گنجینه هنر های تجسمی شامل تعدادی از آثار نفیس در سبک‌های مختلف از هنرمندان برجسته ایرانی و اروپایی از جمله چهار اثر از استاد کمال الملک: نقاش معروف دوره قاجار به نام‌های اشرف‌البلاد (بهشهر امروزی)، پل رودخانه تجن، منظره روستای پول کجور و رودخانه شیلات فرح آباد مازنداران در معرض دید عموم قرار داده شده است و گنجینه ظروف شامل تعدادی ظروف سفالی، چینی، بارفتن و فلزی است. سفال‌ها مربوط به عصر آهن؛1200 سال ق.م.، و دوره تاریخی(مربوط به دوره پیدایش خط) است که منابع با ارزشی برای دستیابی به شیوه زندگی و حتی عقاید مردمان آن روزگار دارد. همچنین ادامه این سیر تاریخی از ظهور اسلام و سلسله‌های مختلف مانند غزنوی، سلجوقی، صفوی و قاجار در این گنجینه به نمایش در آمده است. نمونه‌هایی از ظروف چینی مختلف از قبیل آبی سفید، پنج رنگ و هفت رنگ، ظروف بارفتن و ظروف بلوری دوره قاجار در معرض دید قرار گرفته است.

 

 موزه استان قدس رضوی

موزه استان قدس رضوی

 

آدرس وشماره تلفن موزه قرآن مشهد

  • تماس با موزه: 05132241105 
  • آدرس موزه:مشهد حرم مطهر صحن امام خمینی 

مشاهده آدرس و موقعیت موزه آستان قدس رضوی روی نقشه گوگل

 

لینک های مفیدتر درباره سفر به مشهد


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2023 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.