ایران دهکده
021 46 01 39 23

جاذبه های هند

هند

هند یا هندوستان با نام رسمی جمهوری هندوستان است که در جنوب آسیا قرار گرفته و پایتخت آن دهلی نو می باشد. این کشور با مساحتی حدود 2 برابر ایران دومین کشور پرجمعیت جهان بعد از چین می باشد. کشور هندوستان از شمال غربی با پاکستان، از شمال با چین، بوتان، نپال و تبت و از شمال شرقی با برمه و بنگلادش دارای مرز مشترک است. کشور هند از سمت جنوب به اقیانوس هند ختم می شود، این کشور دارای تاریخ و فرهنگ بسیار کهن و پرباری است که به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد. هند سرزمین نژادها، زبان‌ها، آیین‌ها و فرهنگ‌های مختلف می‌باشد، این کشور علاوه بر دو زبان رسمی هندی و انگلیسی دارای 22 زبان دیگر می باشد.

 

دروازه هند، بمبئی

این بنا، یکی از بازمانده های دوران استعمار انگلیس می باشد که در سال 1924 به عنوان یادبود سفر جورج چهارم، پادشاه انگلستان و همسرش ملکه ماری ایجاد شده است. با توجه به این سابقه تاریخی این دروازه یکی از محبوب‌ترین محل‌ها برای گردهمائی گردشگران خارجی شده است. این دروازه در کنار هتل تاج محل قرار دارد و یکی از محل های اقامت خارجی‌های ثروتمندتر می باشد. جالب است بدانید که استعمارگران انگلیسی خاک هند را در سال 1948 از همین دروازه ترک کردند.

دروازه بمبئی

تاج محل، آگره

تاج‌محل از پرآوازه‌ترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و باشکوه دنیا می باشد که در نزدیکی شهر آگره هندوستان قرار دارد. بنا تاج محل در 200 کیلومتری جنوب دهلی نو، پایتخت هند می باشد. این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی ‌تبارش، ارجمند بانو در سال 1632 شروع و در سال 1647  تکمیل شده است. همچنین خود شاه‌جهان نیز بعدتر در همین‌ مکان به خاک سپرده شده است.. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده‌است و در ساخت آن حدود 20 هزار هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌اند. امروزه تاج محل جز یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به شمار می رود.

تاج محل

هتل تاج محل، بمبئی

هتل تاج محل یکی از مجلل ترین و با شکوه ترین هتل ها می باشد که مقابل دروازه هند بمبئی واقع شده است. این هتل یکی از بناهای دیدنی هند نیز به شمار می رود و یکی دیگر از محل های اقامت گردشگران ثروتمند می باشد که به دستور جمشید جی تاتا، از بازرگانان زرتشتی هندی که لقب پدر صنعت هندوستان را داشت است بنا شده است.

 تاج محل

خط ساحلی کرالا

خط ساحلی کرالا زنجیره ای از تالاب ها و دریاچه ها به موازات ساحل دریای عرب در ایالت کرالا می باشد. خط ساحلی کرالا برای بسیاری از گونه های آبزیان از جمله خرچنگ، ماهی های گوبی، پرندگان و حیوانات مانند سمورهای آبی و لاک پشت خانه به حساب می آید. امروزه، در این محل ها با درست کردن چندین خانه قایقی و هتل های شناور یکی از مناطق گردشگری هند به حساب می آید.

خط ساحلی آگرا

معبد ویروپاکشا

ساخت این معبد در شهر همپی به عنوان یک معبد کوچک آغاز شده و سپس به یک مجتمع بزرگ تحت حاکمان ویجایانگارا گسترش یافت. این معبد یک فرم خمیده از خدای هندو می باشد که در جنوب هند قرار گرفته است و غنی از افسانه و تاریخ است. این معبد یکی از دیدنی ترین معابد هندوستان و همچنین قدیمی ترین معابد می باشد.

 معبد ویروپاکشا

قطب منار

قطب منار یک مکان زیبا و بزرگ می باشد که به دست مغول ها ساخته شده است و از جمله مکانهای دیدنی هندوستان به شمار می رود. در ساخت این بنا هنر اسلامی هندی بکار رفته است. قطب منار با ارتفاعی 72.5 متری بلندترین بنای آجری جهان می باشد. ساخت این بنا به دستور سلطان معزالدین غوری از سلسله غوریان در سال 1199 میلادی صادر شده است و بعد توسط داماد او شمس‌الدین التتمش در سال میلادی 1230 کامل شد و سپس به‌وسیله فیروز شاه تغلق در سال 1316 میلادی به پایان رسیده است.

 قطب منار

معبد آکشاردام، دهلی

معبد آکشاردام بزرگترین معبد هندوها می باشد که بسیاری از سنت های مردم هند، فرهنگ آیین هندو، روحانیت و معماری هندی را به نمایش می گزارد. این معبد توسط ماهاراج پراموخ سووآمی بنا شد که 3000 نفر از پیروانش به همراهی 7000 صنعتگر توانستند ساخت آن را به اتمام برسانند. این معبد که در سال 2005 افتتاح شده است، علی رغم قدمت کم، همه خدایان با جنس طلا در آن وجود دارد. به همین دلیل دارای امنیتی زیاد می باشد. معبد آکشاردام که حدود 70% از توریست های دهلی را به خود جذب می کند، ساختمان اصلی مستقر در وسط معبد بر اساس علم جهت یابی و معماری هندی ساخته شده که تماما از جنس سنگ است.

 معبد آکشاردام، دهلیمعبد آگشاردام

معبد میمونها، جیپور

این معبد در دامنه کوهی بلند واقع شده است که سراسر آن تا قله کوه برای هندوان مقدس می باشد. معبد میمونها یکی از معابد با شکوه ساخته شده در ماسه سنگ صورتی است و بیشتر شبیه یک قصر می باشد. معبد گالتاجی میمون دارای یک  حوض آب می باشد که مردم هند بر این باورند که هرگز خشک نمی شود. گالتاجی یکی از معابد مشهور برای قبایلی است که به میمونها احترام می گذارند به همین جهت تعداد بسیاری میمون در این معبد زندگی می کنند. هندوها در این معبد غذای خود را متبرک می کنند و همچنین جهت ورود با خود مقداری موز می برند.

 معبد میمون ها

معبد نیلوفر آبی

معبد آیین بهائی یا مشرق الاذکار بهائیان واقع در شهر دهلی می باشد و به عنوان مادر معابد شبه قاره هند شناخته می شود. این بنا که الهام گرفته از نیلوفر آبی می باشد طرحی از یک معمار ایرانی بهایی می باشد. این ساختمان شامل ۲۷ گلبرگ است که از بتن سفید ساخته شده و با سنگ مرمر سفید پوشیده شده است. معبد نیلوفر آبی در زمینی حدودا 65 هکتار و در سال 1986 ساخته شده است.

 معبد نیلوفر آبی

هوا محل

هوامحل نام یک قصر در شهر جیپور هندوستان است. این قصر صورتی رنگ در سال 1799 به دستور "مهاراجه ساوای پراتاپ سینگ" ساخته شده است. در ساخت این بنا از شن‌ریزه‌های سرخ و صورتی استفاده شده و به همین دلیل نمای آن رنگ روشنی دارد. هوامحل را نمونه‌ای خیالی از معماری نیز نامیده اند. برای بازدید این شاهکار مهندسی و معماری لازم است بدانید که قصر در جنوب شهر جیپور و در چهار راه جاده‌ی اصلی شهر یعنی Badi Chaupad قرار گرفته است. ورودی این کاخ نیز در پشت آن قرار دارد.

 هوا محل

قصر میسور

قصر میسور واقع در شهر میسور، در جنوب هند قرار دارد. این قصر در اصل اقامتگاه خاندان سلطنتی میسور بوده‌ است که در سال ۱۸۹۷ ساخت آن آغاز و در سال ۱۹۱۲ پایان یافته‌است. این قصر بعد از تاج محل مشهورترین مکان دیدنی هند می باشد.

 قصر میسور هند

پرستش‌گاه خورشید کونارک

پرستشگاه خورشید کونارک متعلق به قرن۱۳ میلادی می باشد که در اوریسا هند قرار دارد و جزوه عجایب هفتگانه هندوستان به شمار می‌آید. این بنا در سال ۱۹۸۴ در میراث جهانی یونسکو ثبت گردید. پرستشگاه خورشید در فاصله ۳ کیلومتری از دریا قرار گرفته است و شامل کنده کاری‌ها بسیار و تزئینات سنگی می باشد.

 پرستشگاه خورشید هند

پرستشگاه خورشید هند

علاوه براینها کشور هندوستان دارای ده ها جاذبه دیدنی دیگر می باشد که شما می توانید در تورهای گردشگری ایران دهکده به صورت قسطی تجربه کنید.


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.


‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2023 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.