ایران دهکده
021 46 01 39 23

بهترین جاذبه های مسکو

روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار گرفته است. این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی، اقیانوس منجمد شمالی، دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی دارد.همچنین این کشور با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی نیز مرز زمینی دارد. شهر مسکو در سال 1147 توسط بخشی بنام یوری دالگوری، به عنوان پایتخت روسیه انتخاب شد. این شهر یکی از مهمترین مراکز سیاسی، اقتصادی، تاریخی و ترابری روسیه و اروپا می باشد که بیش از 11 میلیون جمعیت دارد. این شهر در کنار رودخانه مسکو و در ناحیه مرکزی فدرالی در روسیه اروپایی واقع شده‌است. کلان‌شهر مسکو از نظر دارا بودن مؤسسات علمی، ورزشی و آموزشی از رتبه خوبی در سطح جهان برخوردار است به طوری که بیش‌ترین امکانات ورزشی را در کل جهان دارا می باشد. همچنین این شهر دارای یک مجتمع حمل و نقل بین‌المللی به نام "متروی مسکو" است که بزرگ‌ترین شرکت تولید واگن‌های مترو در جهان است.

کلیسای واسیلی بلاژنوا مسکو

این کلیسا با نمای شبیه به ساختمانهای قصه، در میدان سرخ قرار گرفته است که به عنوان نماد مسکو و کشور روسیه شناخته می شود. کلیسای واسیلی بلاژنوا به دستور ایوان مخوف در قرن 16 بنا شده است. این ساختمان شامل 9 کلیسا است که برروی پایه بلندی بنام کلیسای پاکروفسکی ساخته شده است. دلیل ساخت این کلیسا به خاطر یادبود پیروزی روس ها بر تاتارها عنوان شده است. بعد ها تاتارها در سال 1571 میلادی به قصد انتقام و ویران کردن مسکو  به این شهر لشکر کشی کردند که با مقاومت مردم روبرو شدند. علاوه بر اینها در طی حملات لهستانی ها و سوئدی ها به مسکو، دو نفر به نام های منین و پاژارسکی توانستند حمله آنها را دفع کنند که امروزه مجسمه آنها مقابل این کلیسای زیبا مشاهده می شود. امروزه این کلیسا در میدان سرخ قرار گرفته است و کمتر کسی است که به روسیه رفته باشد و از این کلیسا و میدان دیدن نکرده باشد. میدان سرخ از دیر باز همیشه به عنوان صحنه حادثه های تاریخی روسیه بوده است  و در تاریخ همیشه محل ازدحام قرار گرفته است و در آن مراسم جشنهای با شکوه،خواندن دستورات دولتی جدید، مراسم عبادت عمومی و حتی مراسم اعدام انجام میشده است.

کلیسای واسیلی بلاژنوا مسکو روسیه

 

مترو مسکو

کار ساخت مترو مسکو از سال 1930آغار شد و بعد از 5 سال توانست اولین خط متروی این شهر از ساکولنیکی تا ایستگاه پارک کولتوری را به بهره برداری برساند. امروزه این شهر دارای 12 خط و 180 ایستگاه است که روزانه چندین میلیون مسافر را جا به جا میکند. مترو مسکو تا به امروز حدود 100میلیارد مسافر جابجا کرده است. ایستگاه های مترو مسکو تفاوت بسیاری با شهرهای دیگر دنیا دارد و آن زیبایی، ظرافت و هنریست که در آنها به کار برده اند و به کاخ های زیر زمینی شباهت دارد. معماری در ایستگاههای متروی مسکو حرف اول را میزند چرا که واقعا منحصر به فرد است و هر کدام از ایستگاههای مترو، بخصوص ایستگاههای مرکز شهر مانند یک موزه هستند. از این ایستگاه ها در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان پناهگاه استفاده می شده است. از جمله ایستگاه های معروف مسکو: مایکوفسکایا، کروپوتکینسکایا، تئاتر النایا، پر اسپکت میرا، کورسکایا، رادیالنایا و... است که جز یادبودهای معماران دهه های 1950-1930 می باشند.

قدیمی ترین مترو جهان-مسکو

شاه توپ و شاه زنگ مسکو

در زمان سلطنت ایوان مخوف در سال 1586وی دستور ساخت توپی را داد که طول آن حدود 6 متر بود. البته دلیل ساخت آن بیشتر برای ایجاد رعب و وحشت دشمنان بود و قرار بود برای تیر اندازی خوشه ای استفاده شود. امروزه این توپ غول پیکر که وزنی حدود 40 تن دارد جنبه تزئینی به خود گرفته است. اما شاه ناقوس که وزنی 200 تنی دارد و ارتفاع و قطری به ترتیب 14.6 و 6.6 متر را دارا است در سالهای 1725-1733 توسط صنعتگران روس ساخته شد. این ناقوس برای نصب در کاخ کرملین در نظر گرفته شده بود اما در زمان ساخت آتش سوزی رخ داد و عده ای برای خاموش کردن آتش به این ناقوس مقداری آب پاشیدند که به همین دلیل قسمتی از آن شکسته شد که امروزه این دو اثر برای بازدید مردم قرار گرفته و جز مراکز گردشگری محسوب میشود.

شاه توپ و شاه زنگ مسکو

شاه توپ و شاه زنگ مسکو

کاخ کرملین مسکو

کرملین آن طوری که خود روس ها می گویند کرمل است. کرمل به معنی قلعه ای در مرکز شهر است که مقر حکومت می باشد. کرمل منحصر به مسکو نیست، شهرهای دیگر روسیه نیز دارای کرمل هستند ولی کرمل مسکو به علت وسعت، عظمت، شاهکارهای معماری و همچنین به این علت که مدت ها مرکز حکومت تزارها بوده و بعد از انقلاب نیز مقر فرمانروایی پیشوایان شوروی شد، شهرت جهانی دارد. افراد بسیاری تصور می کنند کرملین یک قصر بزرگ و مجلل است، اما باید بدانید که کرملین یک قصر نیست بلکه برای خود شهری است با وسعتی درحدود 28 هکتار و چندین قصر بزرگ، کلیساهای مجلل و 20 برج به ارتفاعات مختلف که دور تا دور آن دیواریست قطور با ارتفاع10 تا 21 متر. برجهای کرملین از جمله مکان های مشهور این بنا به شمار می روند. اولین برج کرملین تاینیتسکایا (برج اسرارآمیز) در سال 1485 ساخته شد.

کاخ کرملین مسکو

کلیسای عیسی منجی مسکو

الکساندر اول پس از جنگ با ناپلئون و پیروزی در سال 1812 تصمیم گرفت به این مناسبت کلیسایی بسازد.  قرار بود این بنا در تپه های وارابیف که امروزه دانشگاه مسکو است، ساخته شود. بعدها در سال 1826 به فرمان نیکلای اول  ساخت این کلیسا متوقف و محل جدیدی برای آن درنظر گرفته شد. ساخت این کلیسا در زمان نیکلای اول در محل فعلی آن در ساحل شمال رودخانه موسکوا و در جنوب غربی کاخ کرملین آغاز شد و 44 سال طول کشید. این کلیسا یکی از بهترین جاذبه های گردشگری مسکو می باشدکه 103 متر ارتفاع و بلندترین کلیسای ارتدکس مسیحی در جهان است. کلیسای عیسی منجی یکی از بهترین دیدنیهای مسکو و جاذبه های روسیه است که در طول ساخت آن بارها توقف های بنا به دلایل سیاسی و جنگ جهانی و در نظر گرفتن مکانهای دیگر برای آن رخ داده است.

کلیسای عیسی منجی مسکو

موزه فضانوردی مسکو

این موزه در سال 1981 همزمان با بیستمین سالگرد پرتاب اولین کیهان نورد به فضا افتتاح شده است. از سال 1981 به بعد این موزه مشغول جمع آوری و نمایش ابزار و ادوات مربوط به دانش فضانوردی پرداخته است. سالن این موزه به شکل سفینه طراحی شده است و در آن وسایل معیشت فضانوردان، انواع تجهیزات فضانوردی و... وجود دارد. علاوه بر اینها در این موزه اسناد و مدارک، عکس، تقویم، دست نوشته های فضانوردان و...  به نمایش گذاشته شده است. در بخشی از این موزه مستنداتی از مراحل آماده سازی فضانوردان و زندگی آنها در سفینه فضایی برای علاقه مندان پخش می شود. یکی از موارد جالب در این موزه وجود دو سگ فضانورد روسی به نام بلکا و استریلکا هستند این دو سگ اولین موجودات زنده ای هستند که سالم از فضا به زمین بازگشتند هم اکنون بدن آنها در محفظه ای مخصوص در موزه نگاهداری می شود و در معرض دید بازدید کننده ها قرار گرفته است. از دیگر موارد جالب این موزه ماکت ایستگاه فضانوردی "میر" و"سفینه های شوروی" است.

موزه فضانوردی مسکو

صومعه ناوادویچی مسکو

صومعه ناوادویچی در جنوب غرب رودخانه مسکو قرار گرفته است این صومعه دارای 16 گنبد درخشان است که آن را می‎توان زیباترین صومعه ی شهر نامید. این صومعه در سال 1524 به دستور پرنس واسیلی به مناسبت پیروزی نیروهای روس بر نیروهای لهستانی و لیتوانی برای پس گرفتن شهر اسمولنسک که شهری در جنوب مسکو است، بنا شد. صومعه یک محل محبوب برای خانم‎های اشراف زاده به حساب می‎آمد که معمولا سال‎های آخر عمرشان را در آنجا می‎گذرانند. همچنین از این صومعه برای زندانی کردن اشراف‎زادگان شورش‎گر استفاده می‎کردند. علاوه بر اینها قبرستان صومعه یکی از معتبرترین قبرستان‎های مسکو بعد از دیوار کرملین است. در این قبرستان افراد سرشناسی دفن شده اند که مجسمه های دیدنی بر سر مزارشان قرار گرفته است. این آرامستان پلی به گذشته است زیرا از ابتدای قرن 20 افراد مشهور در این مکان به خاک سپرده شده اند. از جمله این افراد گوگول (طنزپرداز)، چخوف (نویسنده سرشناس)، برتلس (دانشمند ایران‌شناس روس)، سرگئی آیزنشتاین (کارگردان)، ماکارنکو (روانشناس)، توپولف (مهندس طراح هواپیما)، بلیایف (فضانورد)، تیتف (فضانورد)، نیکیتا خروشچف (رییس جمهور سابق شوروی)، بوریس یلتسین (اولین رییس‌جمهور روسیه فدرال)، زویا (دختر پارتیزان و قهرمان روسیه در جنگ جهانی دوم)، همسر و پسر استالین، همسر گورباچف، بسیاری از نویسندگان، هنرپیشه‌ها، دانشمندان، سیاستمداران روس و بسیاری دیگر.

صومعه ناوادویچی مسکو

مقبره ولادیمیرلنین مسکو

مقبره ولادیمیرلنین جسدی مومیایی شده همراه با پیراهن و کت و شلوار در یک ویترین شیشه ای در حاشیه میدان سرخ  قرار دارد و در معرض دید مردم قرار گرفته است. جسد لنین از سال 1924 و بعد از مرگش در این مکان بوده، فقط مدت کوتاهی در دوره جنگ جهانی دوم و زمانی که مسکو تحت بمباران های شدید قرار داشت، به سیبری منتقل شد. بالای مقبره لنین سکویی ساخته شد که در مراسم رسمی، مقامات بلند پایه شوروی آنجا می ایستادند و در مراسم رژه، مردم یا ارتش را نظاره می کردند. در روزهایی که بازدید هست تمام راه های میدان سرخ بسته می شود و گردشگران از یک طرف با صف منظم وارد می شوند و از طرفی دیگر خارج می شوند. مسیر خروج بازدیدکنندگان طوری طراحی شده است که از کنار دیوار کرملین و قبر افراد مشهوری مثل برژنف، استالین، دزرژینسکی، جان رید، یوری گاگارین، مارشال ژوکوف و ایگور کورچاتف می گذرد.

مقبره ولادیمیرلنین مسکو

پارک ودنخا مسکو

این پارک زیبا و بزرگ در شمال شرقی مسکو و در نزدیکی ایستگاه مترویی به همین نام قرار گرفته است. کلمه ودنخا (VDNKH) خلاصه کلمات روسی نمایشگاه دستاوردهای اقتصادی اتحاد شوروی می باشد که سالن های این نمایشگاه پس از فروپاشی شوروی در اختیار شرکت های تجاری قرار گرفت. این محل در سال 1939 با عنوان نمایشگاه سراسری کشاورزی مورد استفاده قرار گرفت اما در دوران جنگ نمایشگاه تعطیل شد و یک سال پس از جنگ مجددا  مورد بازگشایی قرا گرفت. پس از سالها این نمایشگاه از انحصاری بودن محصولات کشاورزی در آمد و به تمامی محصولات تولیدی اختصاص یافت. ودنخا دارای ساختمان ها، مجسمه ها و دیگر نمودهای معماری بسیار زیبا است. دریاچه مصنوعی، میدان ویژه نمایش و مسابقه حیوانات اهلی، چند شهر بازی، گلخانه و... از دیگر دیدنی های این محل بشمار می رود.

پارک ودنخا مسکو

موزه جنگ جهانی دوم مسکو

این موزه یکی از منحصر به فردترین موزه ها می باشد که دارای یادبودها، شجاعت ها و شهامت های مردم روسیه در طول جنگ بزرگ میهنی در سال های 1941-1945 می باشد که هزینه ساخت آن با پول مالیات و کمک های مردمی این کشور تامین گردیده است. این موزه یکی از مجهزترین و زیباترین موزه های جهان می باشد که دارای دو بخش، یکی در داخل ساختمان با فرم نیم دایره است که شامل نمادهای جنگی، عکس هایی از جنگ، ادوات و تسهیلات نظامی، مدارک و وسایل شخصی نام آوران جنگی، توپ ضد تانک آلمانی، توپ ضد هوایی انگلیسی، تانک سبک ژاپنی و دیگر سلاح های مورد استفاده در جنگ جهانی دوم می باشد. این موزه علاوه بر این دارای چندین سالن سینما می باشد که فیلم های مستند سال های جنگ با موضوع زندگی مردم و عملیات در آن نمایش داده می شود. در کنار سالن های سینما، مراکز خدمات و سالن های نمایشگاه قرار دارند.

بیشتر بخوانید: کامپوزیت دندان، ایمپلنت، لمینت دندان، بلیچینگ دندان، دندانپزشکی

موزه جنگ جهانی دوم مسکو

قلعه پتر مسکو

این کاخ نمایی شبیه قلعه دارد و به همین خاطر به نام قلعه پتر نام گرفته است. در بین دیوارها برجک های چند طبقه قرار دارد، انتهای برج ها دندانه دار می باشد و در کل مجموعه به شکل خیالی تبدیل کرده است. گنبد این کاخ مانند یک جام بزرگ آرایش شده، وارونه نمایان می باشد. در زمانهای قدیم، تزارهای روسی آرایش برای مراسم و جشن های خود انجام می داده اند که به این حالت بوده است.  این کاخ توسط معمار روسی بنام کازاکوا در زمان گرایش سبک روسی به سبک نئوگوتیک در مسکو احداث شده است که در پروژه های مختلف کرملین نیز دیده می شود.

قلعه پتر مسکو

لازم به ذکر است که ایران دهکده تور مسکو روسیه را به صورت قسطی اجرا می کند. منتظر چی هستید پس؟!! همین حالا به صفحه انواع تورها مراجعه کنید!


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2023 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.