ایران دهکده
021 46 01 39 23

جاذبه های سن پترزبورگ

سنت پترزبوگ در سال ۱۷۰۳ توسط پتر کبیر ساخته شده و در بین مردم روس با لقب پنجره‌ای به اروپا مشهور است. این شهر غربی ترین شهر روسیه است و در طول ۳۵۰ سال حیاتش، بیشتر از هر جای دیگری در دنیا انقلاب را تجربه کرده است. به همین دلیل در هرجای این شهر آثار تاریخی یافت می شود از کشتی جنگی شفق قطبی گرفته که نماد شروع انقلاب بلشویک هاست تا سمبل‌های بسیاری که یادآور ۹۰۰ روز محاصره شهر توسط نازی‌هاست که در نهایت دو میلیون کشته به جای گذاشت. سن پترزبورگ با آنکه شهری جوان است اما از لحاظ جاذبه های تاریخی بسیار غنی می باشد.چند نمونه از جاذبه های سن پترزبورگ را برای شما به اختصار نام می بریم.

 قصر آرمیتاژ

آرمیتاژ مجموعه ای از ساختمانها است که توسط معماران قرن 18 میلادی ساخته شده است. این مجموعه دارای دو طبقه عظیم است که دارای بیش از هزار اتاق و صدها پله می باشد که دور تا دور این مجموعه را ستونهای غول پیکر فرا گرفته است. این قصر دارای مجسمه های بسیار، تزیینات، گچ بری های پر نقش و نگار و تصویرهای زیبا است که عظمت آن را چندین برابر کرده است. قصر بزرگ آرمیتاژ بزرگترین و غنی ترین موزه روسیه و سومین موزه بزرگ جهان است که محلی برای نگهداری مجموعه هنری خانواده ی سلطنتی است. همچنین این موزه در برگیرنده ی آثار هنری اروپای غربی، روسیه و خاور میانه می باشد که یکی از دیدنی های شهر سنت پترزبورگ (سن پترزبورگ) است. این موزه در زمان دختر پطر کبیر ساخته شد و بعدها توسط کاترین کبیر گسترش یافت و به تدریج و با گذشت زمان به کلکسیونی از نفیس ترین اشیا جهان و محل نگهداری کلکسیون شخصی کاترین تبدیل شد و امروزه بیش از سه میلیون اثر گرانبها در آن جای گرفته است. گفتنی است که در غرفه‌ی فرهنگ و تمدن موزه ی آرمیتاژ، اشیا گرانبها و عتیقه، آثار هنری، تاریخی و باستانی بسیاری از فرهنگ و تمدن ایران به نمایش گذاشته شده است.

قصر آرمیتاژ

 کاخ کاترین

یکی از دیدنی های سن پترزبورگ کاخ کاترین می باشد که در 30 کیلومتری شهر قرار گرفته است. این کاخ در دهکده تزار ها قرار دارد اما تا قرن 18 در اختیار کشور سوئد بوده است. بعد از طی جنگهایی، این دهکده را روسیه پس گرفت و پیتر کبیر آن را به عنوان هدیه به همسر خود کاترین داد. بعد از مدتی به دستور کاترین قصری بزرگ در این مکان ساخته شد و به دلیل آنکه کاترین قصد داشت به عنوان هدیه ای غیر منتظره به پیترکبیر بدهد بودجه زیادی خرج این کاخ نمود که امروزه یکی از زیبا ترین کاخ های روسیه به شمار می رود. این قصر از یک سالن بزرگ و با شکوه به طول 300 متر با پله های بزرگ و اتاق های دلنشین تشکیل شده است. در تزئینات این بنا از آب طلا و آینه کاری زیبا استفاده شده است. در این قصر وسایل مورد استفاده خانواده تزار و شخص تزار قرار دارد.

علاوه بر این کاخ در مرکز پارک دریاچه ای مصنوعی به یادبود پیروزی ارتش روسیه بر نیروی دریایی عثمانی در سال 1770 و در دریای سیاه، ساخته شده است. و بعد از آن در سال 1800 قصر الکساندر به سبک کلاسیک به این مجموعه اضافه گردید. دهکده تزارها تا سال 1917 و قبل از پیروزی انقلاب همچنان قصر تابستانی تزارها بود و بعد از انقلاب، این مکان با فرمان لنین، به موزه تبدیل گردید. امروزه این منطقه به افتخار پوشکین، شاعر بزرگ و معروف روس به شهر پوشیکن تغییر نام پیدا کرده است.

 بدون تردید یکی از دیدنی های کاخ کاترین اتاق کهربا می باشد که تمام وسایل این اتاق از قبیل میز و صندلی و تزئینات دیوار و سقف از سنگ کهربا ساخته شده است و بازدید کنندگان بسیاری را از تمام نقاط جهان به خود جلب کرده است.

بیشتر بخوانید: کامپوزیت دندان، ایمپلنت، لمینت دندان، بلیچینگ دندان، دندانپزشکی

 کاخ کاترین

کلیسای جامع اسحاق

این کلیسای زیبا یکی از دیدنیهای سن پترزبورگ و جاذبه های روسیه است که به یاد اسحاق مقدس و به همین نام، نامگذاری شد. کلیسا جامع اسحاق در سال 1710 احداث شد و پس از چهار بار تجدید بنا، ساختمان فعلی آن، طی سال های 1818 تا 1858 توسط معمار فرانسوی مانفران ساخته شد. ساخت این بنای تاریخی بیش از ۴۰ سال به طول انجامید و عمر معمار هم به دیدن پایان کار قد نداد، اما ظرافت و زیبایی بی نقص این کلیسا ارزش این همه تلاش را داشت. ستون‌های این کلیسا از گرانیت قرمز رنگ و وزن هر کدام از آنها ۸۰ تن است. این کلیسا بزرگترین کلیسای روسیه است و به سبک کلاسیک روسی ساخته شده است که گنبد طلایی رنگ آن از تمام نقاط شهر قابل مشاهده است. بعد از انقلاب اکتبر این کلیسا به موزه تبدیل شد و در حال حاضر به جز بعضی از عیدهای بزرگ مذهبی که مراسم بسیار با شکوهی در آن برگزار می گردد، جنبه موزه دارد.

کلیسای جامع اسحاق

کلیسای رستاخیز سن پترزبورگ

کلیسای رستاخیز یکی از اصلی ترین مناطق دیدنی و توریستی شهر سنت پترزبورگ می باشد. این کلیسا در سال 1883 و به دستور الکساندر سوم، به‌عنوان یادبودی برای پدرش، تزار الکساندر دوم ساخته شد. در واقع این کلیسا به یادبود تزار الکساندر دوم و در محلی که توسط انقلابیون آنارشیست ترور و کشته شده است، بنا شد. البته روایت دیگر این است که روزگاری عیسی مسیح از این جا دوباره زنده می شود و به همین دلیل به این کلیسا جامع زنده شدن مجدد مسیح می گویند همچنین به این دلیل است که به معماری آن بسیار توجه شده و یکی از ساختمان های پر عظمت این شهر است. ورودی کلیسا توسط بزرگ‌ترین معماران روسی آن زمان، ویکتور واسنتسف، میخائیل نستروف و میخائیل وروبل ساخته شده است. دیوارها و سقف داخلی کلیسا با استفاده از موزاییک‌های فوق‌العاده زیبا کاملاً پوشیده و تصاویر زیبایی بر روی آن نقش بسته است. این تصاویر مربوط به کتاب مقدس‌اند، البته با ریزه‌کاری‌ها و پیچیدگی‌های چشم‌نواز بیشتر.

کلیسای رستاخیز

پترگوف

کاخ پترگف یکی از بی نظیرترین پارک ها، کاخها و نشان دهندۀ معماری باشکوه و عظیم قرنهای 18 و 19 میلادی است که توسط بیش از صد فوارۀ مختلف و بیش از صد مجسمه ساخته شده است. طراحی ساخت و محل احداث کاخ اصلی، طرح پارک و ساختمانهای دیگر آن به دستور پتر کبیر بوده است. فواره های پترگف به علت ساختار هیدروتکنیکی منحصر بفرد شهرت بسزائی در دنیا دارد. نمای شمالی کاخ مشرف به دریا و پارک قرار گرفته است. در مرکز این فضای متقارن کاسکاد بزرگ قرار دارد که آرایش مجسمه ها حکایت از پیروزی روسیه بر سوئدیها در زمان پتر کبیر  است. بزرگترین سالن کاخ سالن تخت سلطنتی می باشد که بیش از سیصد متر مربع مساحت دارد و دارای تابلوهای زیبایی است.

پترگوف

کاخ پترگوف روسیه

کلیسای اسمولنی

کلیسای جامع اسمولنی از دیدنیهای سن پترزبورگ و جاذبه های روسیه است، این مجموعه به دستور ملکه الیزابت سال 1748 آغاز شد که شامل یک مدرسه و یک صومعه و کلیسا بود. اما ملکه الیزابت در دسامبر 1761 درگذشت و کار بر روی کلیسا متوقف شد و بعد حدود 2 سال کاترین کبیر از معمار ایتالیایی دعوت به ادامه ساخت و ساز کلیسا کرد که توسط آن معمار رد شد و در آخر  بعد از 200 سال ساخت کلیسا به پایان رسید. این کلیسا در حال حاضر برای کنسرت ها، ادارات دولتی و استادان دانشگاه استفاده می شود که یکی از جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ به شمار میرود.

کلیسای اسلوممونی روسیه

ایران دهکده تورهای روسیه را به صورت قسطی برگزار می کند.

 


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2022 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.