ایران دهکده
021 46 01 39 23

تنگه چاهکوه؛ جاذبه طبیعی قشم  

تنگه چاهکوه؛ جاذبه طبیعی قشم  

تنگه چاهکوه؛ از جاذبه های طبیعی منطقه ژئو پارک قشم است که هر ساله هزاران گردشگر و دوستدار طبیعت را برای بازدید از شگفتی ها و زیبایی خود به جزیره قشم می کشاند. این دره زیبا حاصل شکستگی تاقدیس ها و تغییر شکل آنها بر اثر پدیده فرسایش آب است. صخره های چاهکوه در طی میلیون ها سال و بر اثر تغییرات فرسایشی به شمایل امروز در آمده اند. دیواره های بلندی دارد که در انتهای مسیر بسیار باریک و گاه صعب العبور می شوند.

 

تنگه چاهکوه؛ از جاذبه های طبیعی منطقه ژئو پارک قشم است که هر ساله هزاران گردشگر و دوستدار طبیعت را برای بازدید از شگفتی ها و زیبایی خود به جزیره قشم می کشاند. این دره زیبا حاصل شکستگی تاقدیس ها و تغییر شکل آنها بر اثر پدیده فرسایش آب است. صخره های چاهکوه در طی میلیون ها سال و بر اثر تغییرات فرسایشی به شمایل امروز در آمده اند. دیواره های بلندی دارد که در انتهای مسیر بسیار باریک و گاه صعب العبور می شوند.

     دیدنی های قشم با مناظرکم نظیر و چشم اندازهای طبیعی و متنوع، گاهی آنقدر بکر و دست نخورده و آنقدر سنتی و دور از دنیای مدرن است که ما را می برد به قصه های خیالی دور در گذشته این سرزمین. زمانیکه حرف از دود و آهن و ماشین نبود و مردم جزیره برای آب شیرین، چاه های کم عمق حفر می کردند تا آب باران را ذخیره کنند. اگر هنوز به جزیره قشم سفر نکرده اید ولی دلباخته طبیعت و یا اهل تحقیق و تفحص هستید، توصیه می شود چمدان سفر را بسته و به زودی با آفر تور قشم  ارزان قیمت همراه شوید. از تنگه چاهکوه قشم بازدیدکنید و ببیند که چگونه این دره زیبا شما را جادو می کند. تنگه چاهکوه، یکی از عجایب بی نظیر و از جاذبه های ژئوپارک قشم است. ژئوپارک قشم، تنوع زیستی و زمین‌شناسی قابل‌ ملاحظه ای دارد و دارای ۲۵ ژئوسایت می باشد که یکی از آنها تنگه چاهکوه است. این پدیده زمین‌شناسی، نمودی از فرسایش سنگ‌های رسوبی است.  برای ماجراجویی و کسب تجربیات جدید و هیجانی، تنگه چاهکوه یک گزینه فوق العاده است. پیاده روی میان صخره ها و دیواره های عظیم و با شکوه  و در عین حال دلهره آور دره، شما را مدهوش می کند.

 

 

چاهکوه، هنرجادویی طبیعت

 

 به گزارش سفر باتو،     درکناره شمالی بخش غربی جزیره قشم و در نزدیکی روستای چاهو، در دل یک کوه سنگی یکپارچه، دو دره عمود برهم با دیواره‌های عمودی بلند وجود دارد که به شکل ضربدر برش خورده‌اند و به تنگه چاهکوه معروف است. این دره، حدود ۷۰ کیلومتر از مرکز شهر قشم فاصله دارد. دره‌ای به عمق ۱۰۰متر است. تنگه چاهکوه، بخشی ازشکستگی دیواره تاقدیسی است که بر ایجاد گنبد نمکی نمکدان هم نقش داشته‌است. به دلیل فشارهای جانبی بر لایه های تاقدیس ترک‎ها و شکستگی هایی در دیواره تاقدیس پدید می‎آید، که عوامل فرسایشی در آن نقاط تاثیر می گذارند. تنگه چاهکوه، ابتدا حاصل این شکستگی‎های اولیه و در ثانی شکل گرفته از تاثیر عوامل فرسایشی روی این شکستگی ها می باشد. عملکرد فرسایشی آب جاری و شدت حرکت آب در بارندگی‎های شدید و رگبارهای فصلی در طی سالها، باعث شکل‎گیری حفره ها، شیارها، دالان ها، تندیس ها و حجم های تشکیل دهنده این تنگه بی نهایت زیبا شده است.

    وجه تسمیه آن،  بنا به گفته بومیان منطقه، وجود چند چاه کم عمق و کانال هایی است که حدود چهارصد سال قبل، اهالی روستای چاهو برای هدایت آب حفر کرده اند، این چاه ها و کانال ها محل ذخیره آب باران است و از زمان های قدیم برای تامین آب شیرین  مورد استفاده قرار می گرفته است. در طول دره کانال باریکی به شکل جوی آب دیده مى شود که احتمالا براى هدایت و انتقال آب باران موجود در دره به داخل چاه حفر شده است. یکی از ویژگی‎های تنگه چاهکوه، غیرقابل نفوذ بودن آن در برابر آب است که باعث جاری شدن آب باران درون آن می شود. اسید موجود در آب باران، سنگ های دارای آهک  و بی کربنات کلسیم چاهکوه را حل می کند و در میان آنها شکاف ها و حفره های کوچکی ایجاد کرده که در طول میلیون ها سال بزرگ شده و  به دالان های زیبایی تبدیل گردیده است. همین جریان آب موجب فرسایش درز و شکاف‎های دره شده و به شمایل امروز در آمده است. بومیان از این خاصیت زمین شناسی تنگه استفاده کرده‎ و با حفر گودال‎هایی در کف تنگه، آب باران را ذخیره می کردند. در زمان بارندگی، جاری شدن آب، زیبایی این دره را دو چندان می کند.  همچنین تور وان ارزان سفر باتو را از دست ندهید.

 

 

دره باریک می شود!

     قدم زدن در تنگه چاهکوه، روح کنجکاو شما را برای دیدن زیبایی های بیشتر به ادامه راه ترغیب می کند تا در هر قدمی به جلو،  شگفتی تازه‌ای را کشف کنید. در ابتدای ورود به دره چاهکوه، با دیواره های بلند آن مواجه می شوید که نزدیک به صد متر بلندی دارند. ورودیه دره عریض بوده ولی به تدریج از عرض آن کم می شود. در جاهایی فاصله دیواره‌ها به کمتر از نیم متر رسیده و عبور از میان آنها سخت می‌شود. اما ارتفاع دیواره‌ها همان است. دلیل نور کم داخل دره، همین فاصله کم و دیواره های بلند است. بخش جنوبی تنگه آنقدر باریک می‌شود و شیب آن افزایش می یابد که در انتها به شکل V درآمده و سخت‌گذر می‌گردد و دیگر بدون تجهیزات سنگ‌نوردی نمی‌توانید از آن عبور کنید. اگر به صخره‌نوردی علاقه دارید این دره تجربه ای متفاوت است.  بهر حال اگر دره را تا  انتهای تنگه دنبال کردید حتما لانه‌های پرندگان و کندوهای زنبور را هم در آنجا خواهید دید.  یکی از جذابیت های تور قشم، بازدید شبانه از تنگه چاهکوه است.  تماشای آسمان شب در گستره این دره، از زیباترین صحنه های طبیعت قشم است. شاید به دلیل نزدیک بودن دیواره های دره چاهکوه، بخش کوچکی از آسمان قابل مشاهده باشد ولی همین تکه از آسمان غرق در ستاره است و شما چهره‌ متفاوتی از آسمان خواهید دید.  از عکاسی فراموش نکنید تا لذت اینهمه زیبایی را  در خاطرات سفر به قشم، با دوستان به اشتراک بگذارید. در برنامه ریزی برای دیدن این جاذبه طبیعی، فصل پاییز و زمستان  بهترین شرایط آب و هوایی برای سفر و شرکت در تور قشم است. هوای جزیره در این فصل ها  بسیار مطلوب می شود.

 

 

 


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.


از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2021 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.