ایران دهکده
021 46 01 39 23

آیا لمینت دندان به دندان های طبیعی آسیب می زند؟

آیا لمینت دندان به دندان های طبیعی آسیب می زند؟

لمینت دندان یکی از گزینه های محبوب دندانپزشکی زیبایی است. امروزه حتی به طرق جدیدی تبلیغ این موارد صورت میگرد مانند ایمپلنت اقساطی که طرفداران زیادی هم دارد. بسیاری از افرادی که روکش لمینت را برای دندان های خود در نظر می گیرند، غالباً سوال می کنند که آیا نصب روکش لمینت باعث خراب شدن دندانهای طبیعی آنها می شود؟ اگر نصب روکش لمینت به درستی انجام شود، دندان های شما را خراب نمی کند. با این حال، قبل از تصمیم گیری، مواردی وجود دارد که باید در مورد لمینت بدانید.

آیا لمینت دندان به دندان های طبیعی آسیب می زند؟

لمینت دندان یکی از گزینه های محبوب دندانپزشکی زیبایی است. امروزه حتی به طرق جدیدی تبلیغ این موارد صورت میگرد مانند ایمپلنت اقساطی که طرفداران زیادی هم دارد. بسیاری از افرادی که روکش لمینت را برای دندان های خود در نظر می گیرند، غالباً سوال می کنند که آیا نصب روکش لمینت باعث خراب شدن دندانهای طبیعی آنها می شود؟ اگر نصب روکش لمینت به درستی انجام شود، دندان های شما را خراب نمی کند. با این حال، قبل از تصمیم گیری، مواردی وجود دارد که باید در مورد لمینت بدانید.

لمینت دندان چگونه کار می کند؟

 

روکش های لمینت پوسته هایی به شکل دندان هستند که دندانپزشک آن ها را در قسمت جلویی دندانهای طبیعی شما قرار می دهد تا ضمن تغییر شکل، اندازه و رنگ دندانها، هرگونه نقص دندان را پنهان کنند. لمینت ها غالباً از سرامیک یا پرسلن تشکیل شده اند، اما گاهی حاوی مواد کامپوزیتی نیز هستند. دندانپزشکان معمولاً هنگامی که دندانهای بیمار لکه هایی داشته باشند که درمان های سفید کننده تاثیر چندانی بر آنها ندارد، تصمیم به استفاده ار لمینت دندان و یا کامپوزیت دندان می گیرند. دلایل دیگر استفاده از ونیر ها در دندانپزشکی زیبایی عبارتند از:

 • به دلیل دندان های ترک برداشته
 • دندانهای خرد شده یا شکسته
 • دندان های کج، و یا ناهموار
 • دندان های کوتاه
 • بستن فاصله بین دندان ها و...
 • در مورد دندان های از دست رفته لمینت و کامپوزیت دندان کارایی نندارند. در این مورد ایمپلنت بهترین گزینه ی حال حاضر دنیای دندانپزشکی است.

همه افراد دندانهای مناسب برای روکش ندارند. بنابراین، لازم است دندانپزشک معاینه کامل دهان انجام دهد تا مشخص شود که آیا شما کاندید خوبی برای این گزینه هستید یا خیر. این معاینه معمولاً با اشعه ایکس انجام می شود  تا دندانپزشک را از آنچه در زیر سطح دهان شما می گذرد، آگاه کند.

اگر دنداپزشک تشخیص دهد که شما کاندید مناسبی برای روکش لمینت نیستید، گزینه های دیگر دندانپزشکی زیبایی مانند ونیر کامپوزیت، تاج دندان یا درمان ارتودنسی وجود دارد که می تواند به شما در ترمیم لبخند کمک کند.

آیا لمینت به دندان ها صدمه می زنند؟

 

نه، قطعاً نه!

اگر درمان توسط یک دندانپزشک با تجربه و به درستی انجام شود، این گزینه دندانپزشکی زیبایی به دندان شما آسیب نمی رساند. دندانپزشک شما دندان های شما را به طور کامل معاینه می کند و از قبل پرتوهای ایکس را انجام می دهد تا مطمئن شوید دندان های که قرار است روکش شوند ناسالم و پوسیده نیستند، و برای قرار دادن روکش ها مناسب است. درصورتی که شما مناسب انجام لمینت دندان نباشید، گزینه های دیگری مانند روکش کامپوزیت، باندینگ، ارتودنسی یا براکت، سفید کردن دندان و... وجود دارند. مهمترین نکته این است که دندانپزشک با شما درباره ی معایب و مزایای همه ی گزینه ها گفتگو کند تا تصمیم درستی بگیرید.

در هنگام نصب لمینت دندان چه مقدار مینای دندان برداشته می شود؟

 

به منظور آماده سازی دندان های شما برای نصب لمینت، تقریباً نیم میلی متر مینای دندان از هر دندان که قرار است یک روکش لمینت بر روی آن قرار دهیم، تراشیده خواهد شد. این مقدار تقریباً برابر با ضخامت روکش لمینت است که به سطح دندان اضافه می شود. این فرایند باعث می شود فضای روکش به گونه ای باشد که باعث نشود که دندان شما از اندازه طبیعی بزرگتر شود.

قبل از تراشیدن مینا، دندانپزشک مقداری بی حس کننده استفاده می کند تا قسمت مورد نظر را بی حس کند. پس از آن، دندانپزشک از دندان های شما قالب گیری خواهد کرد، به طوری که براساس قالب آماده شده،  یک آزمایشگاه دندانپزشکی می تواند روکش ها را متناسب با وضعیت دندان های شما کاملا تنظیم کند. آزمایشگاه از طریق فرآیندی که معمولاً بین دو تا سه هفته طول می کشد، روکش لمینت شما را با ابعاد دقیق مطابقت خواهد داد. تا زمانی که روکش های سفارشی شما آماده نصب نباشند، متخصص دندانپزشک برای حفاظت از دندانهای شما روی آن ها روکش های موقت نصب می کند.

مزایای لمینت دندان

 

 • لمینیت ها دقیقاً مانند دندانهای طبیعی شما به نظر می رسند و احساس می شوند
 • لمینت دندان اغلب از پرسلن و سرامیک تشکیل شده اند - که در برابر لکه ها بسیار مقاوم هستند
 • روکش های لمینت در زمان کم لبخند کاملی را که همیشه می خواستید به شما می دهند
 • لمینت با بهداشت دهان و دندان می توانند تا 20سال دوام بیاورد
 • لمینت های دندان نیازی به شکل دادن به شکل تاج ندارند
 • لمینت ها به شما امکان می دهند که لبخندتان را همانطور که می خواهید به نظر برسد، تنظیم کنید. دقیقاً چطور می خواهید لبخندتان به نظر برسد

عوارض لمینت دندان

 

 • از آنجا که بخشی از مینای دندان برداشته می شود، این درمان برگشت پذیر نیست. و شما همیشه باید روی دندان های خود روکش داشته باشید.
 • برای افرادی که به بیماری لثه مبتلا هستند مناسب نیست
 • روکش های لمینت می توانند به دلیل عادتهای بد مانند دندان قروچه کردن آسیب ببینند
 • اگر نتوانید از لمینت دندان مراقبت صحیح و کامل انجام دهید، دندانهای شما هنوز هم مستعد پوسیدگی هستند

جایگزین های لمینت دندان چیست؟

 

گزینه های مختلف درمانی به عنوان جایگزینی برای لمینت دندان وجود دارد که شامل این موارد می شود

پیوند کامپوزیت - پیوند یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین روش دندانپزشکی است. رزین کامپوزیت مورد استفاده در پیوند می تواند به شکل و صیقلی باشد تا با دندانهای اطراف مطابقت داشته باشد. در اکثر موارد، از پیوند برای اهداف زیبایی و بهداشتی برای بهبود ظاهر یک دندان تغییر رنگ داده استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای بستن فاصله بین دندانها، تغییر شکل یا تغییر رنگ دندانها استفاده کرد. فایده این امر این است که نیازی به تراشیدن دندان نیست و اتصال در هر نقطه به راحتی قابل برداشت است. مضرات این است که خیلی زودتر از لمینت های دندان تغییر رنگ می دهند.

کامپوزیت ونیر - شبیه به پیوند کامپوزیت  اما سطح دندان بیشتری را پوشش می دهند

تاج دندان - تاج نوعی ترمیم دندان است که کاملاً از دندان یا ایمپلنت دندان محافظت می کند. تاج اغلب در مواقعی که یک حفره بزرگ سلامتی دندان را تهدید کند، مورد نیاز است.

کانتورینگ زیبایی - این تکنیکی است که مقادیر کمی از مینای دندان (پوشش خارجی دندان) را به منظور تغییر شکل، طول یا سطح یک یا چند دندان از بین می برند.

درمان ارتودنسی - از بریس های ثابت و جداشونده نیز می توان برای تغییر شکل ظاهری دندان ها بدون هیچ گونه آماده سازی استفاده کرد. انواع ارتودنسی و بریس ها می توانند دندانها را به طور چشمگیری و با خیال راحت به حالت دلخواه دربیاورند و هرگونه شکاف دندان ها را بسته موقعیت آن ها را بهبود بخشند.


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.


از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2021 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.