ایران دهکده
021 46 01 39 23

حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها)

حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها)

حرم حضرت معصومه در قسمت مرکزی شهر قم‌ قرار دارد و برای رفتن به آنجا هیچ مشکلی وجود ندارد و به راحتی می توانید از این مکان دیدن کنید.

دور تا دور مرقد بی بی فاطمه معصومه دیواری به بلندی 2 متر و طول و عرض تقریبا (۸۰/۴ در ۴۰/۴) وجود دارد و جالب است بدانید که این دیوار در سال 950 بنا شده است و همچنین این دیوار با کاشی های معرق آراسته شده است، البته در حال حاضر این دیوار با ضریح مشبکی که از جنس نقره ساخته شده، پوشیده شده است.

حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها):

حرم حضرت معصومه در قسمت مرکزی شهر قم‌ قرار دارد و برای رفتن به آنجا هیچ مشکلی وجود ندارد و به راحتی می توانید از این مکان دیدن کنید.

دور تا دور مرقد بی بی فاطمه معصومه دیواری به بلندی 2 متر و طول و عرض تقریبا (۸۰/۴ در ۴۰/۴) وجود دارد و جالب است بدانید که این دیوار در سال 950 بنا شده است و همچنین این دیوار با کاشی های معرق آراسته شده است، البته در حال حاضر این دیوار با ضریح مشبکی که از جنس نقره ساخته شده، پوشیده شده است.

حرم مطهر حضرت معصومه از 8 درب برخوردار است که چهار درب آن در صحن نو قرار دارد و 2 درب آن در ضلع غربی حرم است و یک درب هم به خیابان موزه دارد و آخرین درب آن هم به ورودی مدرسه فیضیه باز می شود که این مدرسه هم از آثار دیدنی این شهر است و چقدر زیباست که از طریق یک درب از یک اثر دیدنی به اثر دیدنی دیگر برویم....

 

مسجد مقدس جمکران:

در قسمت شرقی شهر قم مسجد مقدس جمکران واقع شده است، این مسجد در گذشته ها با نام های مسجد صاحب الزمان و مسجد حسن بن مثله جمکرانی شناخته می شد که امروزه آن را به مسجد جمکران می شناسند.

با تاریخچه جمکران بزرگ و زیبا آشنا شوید

این مسجد به دستور مستقیمی که خود امام زمان (عج) در 17 رمضان سال 373 هجری قمری صادر فرمودند ساخته شده است. این مسجد را شیخ عفیف و صالح حسن بن مثله احداث کردند.

در روایات و اسناد معتبری از گزاره های تاریخی و مذهبی اینگونه آمده است که:

اگر به آنجا بروید حتما خواهید دید که این مسجد از نماز های خاصی برخوردار است که آنها حاصل سفارشات امام زمان به حسن بن مثله بوده است که ایشان فرمودند: حسن بن مثله به مردم بگو که 4 رکعت نماز در این مسجد بخوانند که 2 رکعت از آن نماز تحیت بوده و 2 رکعت دیگر هم نماز صاحب الزمان. ثوابی که با خواندن این نماز به شما می رسد، با دو رکعت نماز خواندن در خانه‌ی کعبه برابر است.

 

 

قلعه قمرود

قلعه قمرود بنایی است بسیار قدیمی و اصیل که قدمت آن به دوره سلطنت اشکانیان بر می گردد. این قلعه در اطراف قمرود و در بخش شمالی کوه سفید قرار دارد که از توابع استان قم است.

اینگونه گفته شده که این عمارت کهن را میرزا نظام غفاری بنا نهاده است و جالب است که او این قلعه را صرفا برای خانواده خودش و اطرافیانش ساخته بود و در واقع ملکی شخصی است.

قلعه قمرود یک بازارچه و یک حیات مرکزی دارد که دور تا دور آنرا اتاق هایی زیبا پر کرده است. این قلعه 2 طبقه است و یک حوضخانه و بادگیر زیبا هم دارد که واقعا دیدنی است.

متاسفانه به علت گسترش روستای قمرود، این قلعه رو به ویرانی می رود.

 

 

کوه خضر نبی، بام شهر قم

کوه خضر به معنای واقعی یکی از مکان های زیارتی سیاحتی است چزاکه از جنبه های مذهبی و تفریحی زیبایی برخوردار است. قدمت کوه خضر بر اساس اسناد تاریخی و نظرات باستان شناسان، بالغ بر 3000 سال است.

در قله این کوه یک مسجد زیبا هم بنا شده که بر اساس گفته ها، محل عبادت های خضر نبی بوده است.

جالب است بدانید که قبل از اینکه شهر قم خودش را پیدا کند و به شهری بزرگ تبدیل شود کوه خضر، محلی برای عبادت های عارفان الهی بوده است.ذیکی دیگر از اسامی این کوه کوه سفید است.

بازار قم

این بازار سنتی و اصیل در نزدیکی حرم حضرت معصومه قرار دارد و معماری آن در دوره قاجاریه به دستان هنرمند مشهور و قهار آن زمان، استاد حسن قمی صورت گرفته است.

این تیمچه بزرگترین سقف ضربی ایران به شمار می‌آید و سقف تیمچه آن سه چشمه است که قسمت وسطی دارای دهانه و ارتفاع ۱۵ متر است.

جالب است که این بازار از یک گنبد هم برخوردار است که گنبد آن از نوع عرق چینی بوده و  پوشش زیر آن هم شمسه کاری بوده.

 

پارک ملی کویر 

پارک ملی کویر به قدری وسعت دارد که از جنوب شرقی تهران شروع شده و تا خود استان قم ادامه دارد، مساحت این پارک بیش از ۶۰۰ هزار هکتار است.

مناطق طبیعی بکر و زیبایی در کنار این اثر باستانی وجود دارد که کاملا حفاظت شده است و از چشمه های آب زیبایی هم برخوردار است.

شرکت اکسیر طب

یکی از اماکن مهم دیگری که در قم قرار دارد شرکت اکسیر طب است که در مجتمع بزرگ ناشران واقع شده. این شرکت در قم مشغول فعالیت های طبی بسیار قوی ای است و به عنوان یک مرجع طب سنتی قدرتمند شناخته می شود و اطبای آن، خدمات بسیاری در زمینه های پزشکی ارائه می کنند.

یکی از آثار و محتوا های تخصصی ای که در سایت اکسیر طب به دست این متخصصین تولید شده، مقاله درمان سرماخوردگی است که می توانید با مطالعه آن، قدرت علمی آنها را مشاهده کنید.

حمام سنتی عشقعلی

این حمام بر می گردد به دوران قاجاریه و از آثار زیبای ملی به حساب می آید. در این حمام 2 مجرا وجود داشته و دارد که یکی برای مردان و دیگری هم برای زنان بوده است.

 

مسجد جامع قم

خیابان آذر که از قدیمی ترین خیابان های شهر قم است، میزبان یکی از قوی ترین آثار باستانی شهر قم می باشد که همان مسجد جامع باشد. شما با دیدن این بنای زیبای تاریخی مطمئنا به قدرت معماری ایرانی ها در آن زمان به خوبی پی می برید چراکه دیوار هایی بسیار بلند و با عظمت دارد که از نقش و نگار هایی فوق العاده حرفه ای برخوردار است.

برخی از مورخین مسجد جامع را برای قرن 6 هجری قمری می دانند که مقارن با حکومت پادشاهان سلجوقیان می شود.

برخی دیگر هم آنرا برای سال ۲۶۵ هجری قمری می دانند و می گویند به همت ابوالصدیم حسن بن علی بن آم اشعری احداث شده است.

 

 


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.


از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2021 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.