ایران دهکده
021 46 01 39 23

جاذبه های خاص شانگهای را ببینید

جاذبه های خاص شانگهای را ببینید

شانگهای به معنای دریاکنار و به طور دقیق‌تر «کنار و بالاتر» از دریاست. این شهر به خاطر نزدیکی به رود یانگ‌تسه همیشه اهمیت داشته است. اما چه شد که شانگهای به یک‌باره اهمیتی دو چندان پیدا کرد، داستانی پر فراز و نشیب دارد، قضیه با ورود انگلیس‌ها به شهر آغاز می‌شود. زمانی که انگلیسی‌ها اولین امتیاز انحصاری خود را درزمینه کشت و فروش تریاک، در سال ١٨٤٢، پس از جنگ تریاک، برقرار کردند، شانگهای بیشتر شبیه به دهکده‌‌ی کوچکی بود که اهالی‌اش از راه ماهیگیری و بافندگی روزگار می‌گذراندند.

شانگهای به معنای دریاکنار و به طور دقیق‌تر «کنار و بالاتر» از دریاست. این شهر به خاطر نزدیکی به رود یانگ‌تسه همیشه اهمیت داشته است. اما چه شد که شانگهای به یک‌باره اهمیتی دو چندان پیدا کرد، داستانی پر فراز و نشیب دارد، قضیه با ورود انگلیس‌ها به شهر آغاز می‌شود. زمانی که انگلیسی‌ها اولین امتیاز انحصاری خود را درزمینه کشت و فروش تریاک، در سال ١٨٤٢، پس از جنگ تریاک، برقرار کردند، شانگهای بیشتر شبیه به دهکده‌‌ی کوچکی بود که اهالی‌اش از راه ماهیگیری و بافندگی روزگار می‌گذراندند.

سر و کله‌ی فرانسوی‌ها در سال ١٨٤٧ در شانگهای پیدا شد، در سال ١٨٦٣ اختلافاتشان با انگلیس‌ها آن‌قدر بالا گرفت که به یک حل‌وفصل بین‌المللی و تنظیم معاهده ختم شد. اما فقط فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها نبودند، در سال ١٨٩٥ کم‌کم ژاپنی‌ها هم پیدایشان شد؛ شهر، به شهرک‌های خودمختاری تقسیم‌شده بود، که از قوانین چین تبعیت نمی‌کردند. تا سال ١٨٥٣ شانگهای از همه‌ی دیگر بندرهای چین سبقت‌گرفته بود و در ١٩٣٠ تعداد ساکنان خارجی شانگهای به ٦٠٫٠٠٠ نفر می‌رسید و شانگهای شلوغ‌ترین بندر بین‌المللی آسیا شده بود.

این شهر بر روی تجارت تریاک، ابریشم و چای پایه‌گذاری شد. در سال ١٨٤٨ گروه جاردین اولین زمینی که برای خارجیان به فروش گذاشته شده بود را خریداری کردند و توانستند خود را در یکی از هونگ‌ها (شرکت‌های کسب‌وکار) شانگهای رشد دهند. اهمیت این گروه به این دلیل است که آن‌ها اولین خارجیانی بودند که در شانگهای زمین خریدند و بعد هم نیروی کار بومی استخدام کردند. شاید این یکی نمونه‌های موفق سرمایه‌گذاریِ خارجی و استخدام نیروی محلی و انجام یک معامله‌ی دو سر برد در چین بود. چیزی که امروزه در این کشور عمومیت دارد و ابداً غیرعادی نیست.

پس از کودتای چیانگ کای‌شک بر ضد کمونیست‌ها در سال ١٩٢٧، کوئومین‌تانگ با خارجی‌ها و گانگسترهای شانگهای و همچنین کارخانه‌داران چینی و خارجی برای سرکوب ناآرامی‌های حزب کارگر هم‌دستی کردند. حزب کمونیست چین در سال ١٩٢١ در شانگهای تأسیس‌شده بود و البته، شهر را در سال ١٩٤٩ آزاد کرد. در طول انقلاب فرهنگی، کمونیست‌ها محله‌های کثیف شهر را ریشه‌کن کردند، صدها هزار معتاد به تریاک را توان‌بخشی کرده و کار کودکان و برده‌داری را حذف کردند. البته این پیشرفت‌ها به طور متناوب و آهسته حاصل می‌شد.

نابسامانی طولانی‌مدت شانگهای در اواخر ١٩٩٠، با اعلام برنامه‌های گسترش پودونگ، در بخش شرقی رودخانه‌ی هوانگ‌پو، رو به کاهش نهاد. آرزوی شانگهای این بود که به‌صورت یک قطب اصلیِ مالی با قدرت اقتصادی چشمگیر درآید. لوجیازوی، محوطه‌ای که رودرروی باند در بخش پودونگ هوانگ‌پو قرارگرفته، به‌صورت نقطه‌ی مقابل مدرنیته در برابر سازه‌های قدیمی باند درآمده است. شکوفایی اقتصاد، مدیریت و اعتمادبه‌نفس شانگهای، آن را بارها از دیگر شهرهای چین یک سر و گردن بالاتر قرار داده است.

این شهر در تور ارزان شانگهای  امروزه یکی از مشهورترین و پرجاذبه‌ترین شهرهای چین است که ده‌ها هزار بازدیدکننده را همه‌ساله به خود جذب می‌کند به شانگهای امروزه جنگل آسمان‌خراش‌ها هم می‌گویند. «گران»، کلمه‌ای است که اگر بخواهیم شانگهای را با دیگر شهرهای چین مقایسه کنیم، به کار می‌بریم.  البته این بدان معنی نیست که اگر بودجه‌ی کمی در اختیار دارید نشود از زیبایی‌های این شهر لذت برد. چراکه گردشگران می‌توانند با بودجه‌ای کمتر نسبت به شهرهای اروپایی و بعضی از شهرهای آسیایی هتل‌های خوب را پیدا کنند.

آب‌وهوای شانگهای معمولاً خنک و کم‌باد است و دمای متوسط سالانه آن حدود 16 درجه سانتی‌گراد است. ازاین‌رو از جمله شهرهایی است که در هر فصلی می‌توان به آن سفر کرد.

واحد پول چین مین بی یا یوآن نام دارد که بانک مردم چین آن را منتشر می‌کند. واحد اصلی یوآن است و واحد فرعی جیائو و فن است.

به گزارش سفر باتو، از جاذبه‌های جالب این شهر می‌توان به برج رادیوتلویزیون اشاره کرد، برج تلویزیونی شانگهای در پارک پودانگ قرارگرفته است و از بالای آن می‌توان شهر شانگهای را به‌راحتی مشاهده کرد. هنگام شب می‌توانید شاهد جشن رنگ و نور در خارج از برج باشید. ساخت این برج از سال 1991 شروع و در سال 1994 به پایان رسید. این برج دارای رستوران، هتل و مرکز خرید می‌شود. این برج زیبا با ستون‌هایی با قطر برابر 50 متر به هم متصل شده‌اند.

همین‌طور می‌توانید از مراکز خرید متعدد، موزه‌ها و پارک‌های این شهر لذت ببرید. همچنین شانگهای شامل تعدادی از قدیمی‌ترین معابد بودائی می‌شود که سر زدن به آنها تجربه خاصی است.

وسایل نقلیه عمومی در شانگهای ارزان است. شانگهای همچنین دارای مترو نیز می‌شود، اما آمادگی برای یک هیجان در ترافیک شهر را داشته باشید. به نظر می‌رسد که هیچ‌کس اهمیت به قوانین رانندگی نمی‌دهد. هر کس کار خودش را می‌کند از عابر پیاده تا راننده اتوبوس. ممکن است در وهله اول وحشت کنید ولی به‌تدریج عادت کرده و حتی شاید لذت هم ببرید! متروهای شانگهای هم طبیعتاً بسیار شلوغ هستند. پس منتظر واگن خالی و یا خلوت نشوید و اولین قطار را سوار شوید!


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.


از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2021 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.