ایران دهکده
021 46 01 39 23

همه چیز در مورد ایمپلنت دندان

همه چیز در مورد ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان در سایزها، طول‌ها و انواع مختلفی وجود دارد. متخصص ایمپلنت با توجه به موقعیت و مکان دندان‌ها تصمیم می‌گیرد که از کدام نوع از ایمپلنت برای بیمار استفاده کند. ابتدا یک پایه یا پیچ مخصوص ایمپلنت در لثه بیمار قرار می گیرد و سپس دندان مصنوعی روی آن گذارده می شود. که می‌توانید ایمپلنت های  دندان را همانند دندان‌های طبیعی مسواک بزنید. درمان ایمپلنت ممکن است کمی سخت باشد. نوع ایمپلنت دندان که برای هر فرد به کار می رود با فرد دیگر متفاوت است. در ادامه به دو روش اصلی از انواع ایمپلنت اشاره می کنیم:

ایمپلنت دندان در سایزها، طول‌ها و انواع مختلفی وجود دارد. متخصص ایمپلنت با توجه به موقعیت و مکان دندان‌ها تصمیم می‌گیرد که از کدام نوع از ایمپلنت برای بیمار استفاده کند. ابتدا یک پایه یا پیچ مخصوص ایمپلنت در لثه بیمار قرار می گیرد و سپس دندان مصنوعی روی آن گذارده می شود. که می‌توانید ایمپلنت های  دندان را همانند دندان‌های طبیعی مسواک بزنید. درمان ایمپلنت ممکن است کمی سخت باشد. نوع ایمپلنت دندان که برای هر فرد به کار می رود با فرد دیگر متفاوت است. در ادامه به دو روش اصلی از انواع ایمپلنت اشاره می کنیم:

ایمپلنت‌های اندواست: یکی از رایج ترین انواع ایمپلنت، ایمپلنت اندواستیل می‌باشد و اغلب برای عمل‌های دو مرحله‌ای استفاده می‌شود. این نوع ایمپلنت به شکل پیچ‌های کوچکی هستند و معمولا از تیتانیوم ساخته می‌شوند. ایمپلنت اندواستیل در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد، پس از آن  دندان‌های مصنوعی روی این آنها قرار می‌گیرند.

ایمپلنت‌های ساب پریواستیل: این نوع از ایمپلنت های دندانی معمولا به جای اینکه مستقیما داخل استخوان قرار بگیرد روی استخوان فک و زیر لثه قرار می‌گیرد و مقداری از آن بیرون از بافت لثه باقی می‌ماند تا بتواند دندان را نگه دارد. به طور کلی این روش برای بیمارانی که استخوان فک سالم و مقاومی ندارند و نمی‌توانند یک پیوند استخوانی جدید را انجام دهند، مناسب است. در بیشتر موارد ایمپلنت‌های ساب پریواستیل برای جراحی‌های یک مرحله‌ای استفاده می‌شوند. همچنین، از این روش برای کسانی که می‌خواهند یک دست دندان مصنوعی کامل داشته باشند بیشتر از روش‌های دیگر ایمپلنت استفاده می‌شود.

ایمپلنت یک مرحله‌ای: در ایمپلنت تک مرحله‌ای، بعد از قرار گرفتن قطعه ایمپلنت داخل استخوان فک مقداری از آن از بافت لثه بیرون می‌ماند و پس از بهبودی کامل دیگر نیازی به جراحی مجدد برای گذاشتن تاج دندان روی آنها نیست، یعنی ایمپلنت و اباتمنت (واسطه‌ای برای نصب دندان پرتزی یا همان تاج دندان بر روی فیکسچر) در یک مرحله نصب می‌شوند. از معایب این روش می‌توان به آسیب پذیر بودن آن نسبت به نیروهای داخلی اشاره کرد، بنابراین باید به درستی و احتیاط انجام شود تا مشکل و اختلالی در فرآیند درمان و بهبود ایجاد نکند.

ایمپلنت دو مرحله‌ای: در این روش که رایج‌ترین نوع ایمپلنت است، ایمپلنت داخل استخوان فک و زیر بافت لثه قرار می‌گیرد، سپس بافت لثه را به وسیله بخیه مسدود می‌کنند تا از فشار وارده هنگام بهبود و التیام نواحی اطراف استخوان فک جلوگیری کنند. پس از اتمام دوره بهبودی جراحی اول، جراحی دوم انجام می‌شود تا اتصال تاج دندان و ایمپلنت صورت بگیرد.

سه نوع ایمپلنت بر اساس روش کاشت:

ایمپلنت برسازی درون کاشتی: در این نوع ایمپلنت از یک نوع قالب فلزی استفاده می‌شود که در زیر بافت لثه قرار می‌گیرد و به استخوان فک متصل می‌شود تا دندان بتواند روی آن قرار بگیرد. این روش بیشتر برای کسانی که مشکل حداقل ارتفاع استخوان فکی دارند و یا کسانی که نمی‌توانند از دندان‌های مصنوعی معمول استفاده کنند، به کار می‌رود.

ایمپلنت فرورونده: این روش معمول‌ترین نوع ایمپلنت است. این نوع کاشت به شکل پیچ در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد و دارای طول و عرض متفاوتی هستند که با توجه به شرایط بیمار انتخاب می‌شود. روی هر کدام از این کاشت‌ها می‌توان یک یا چند دندان قرار داد.

ایمپلنت دارای چهارچوب راموس: این نوع ایمپلنت برای بیمارانی به کار می‌رود که دارای استخوان فکی ضعیف در فک پایین هستند و قابلیت انجام ایمپلنت ریشه‌ای را ندارند. ایمپلنت دارای چهارچوب راموس در انتها و گوشه عقب استخوان فک در دهان قرار می‌گیرد. پس از ترمیم بافت لثه، یک میله فلزی در اطراف بالای لثه مشاهده می‌شود که دندان‌های مصنوعی متناسب با آن ساخته شده و روی آن قرار می‌گیرند. این روش استخوان فک را تقویت و تثبیت کرده و از بروز شکستگی در آن جلوگیری می‌کند.

روش درمانی All-on-4:

All-on-4 روش دیگری برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته در فک بالا یا پایین می‌باشد. در این روش 4 ایمپلنت با توجه به تشخیص دندانپزشک در محل مناسب از استخوان فک گذاشته می‌شود و سپس پرتز ثابت روی آنها قرار می‌گیرد. همچنین این روش برای کسانی که تعداد دندان‌هایی که از دست داده‌اند زیاد است، بسیار مناسب می‌باشد. بعد از قرارگیری چهار ایمپلنت مخصوص دندان‌های مصنوعی موقت روی آنها قرار می‌گیرد. این کار معمولا در یک روز انجام می‌شود. شما باید از رژیم غذایی صحیح بعد از انجام این کار پیروی کنید تا زمانی که بافت لثه‌ای بهبود یابد و ایمپلنت‌ها به استخوان فک جوش بخورند. بعد از شش ماه، دندان‌های مصنوعی دائمی جایگزین دندان‌های موقت شده و می‌توانید دوباره از رژیم غذایی همیشگی خود استفاده کنید.

 

انواع ایمپلنت دندانی بر اساس شکل و متصل کننده‌ها:

  • متصل کننده شش ضلعی داخلی
  • متصل کننده شش ضلعی خارجی
  • متصل کننده هشت ضلعی داخلی

از مزایای ایمپلنت دندان می‌توان به دوام و ماندگاری بیشتر آن نسبت به بریج دندان اشاره کرد اما از لحاظ هزینه نسبت به روش‌های دیگر گرانتر می‌باشد. اگر بیمار بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت کند، این دندان‌ها می‌توانند تا آخر عمر برایشان کار کنند. به طور معمول طول عمر ایمپلنت دندان نسبت به روش‌های دیگر درمانی بیشتر است و در صورت از دست رفتن دندان، امکان ترمیم و جایگزینی آن وجود دارد. انجام ایمپلنت اقساطی  در کلینیک دندانپزشکی سیب سفید، امکان اقدام به این درمان را تسهیل کرده است.


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.


از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2021 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.