ایران دهکده
021 46 01 39 23

کوه تفتان، تنها آتشفشان روشن در ایران

کوه تفتان، تنها آتشفشان روشن در ایران

زمانی که برنامه های مستند تلویزیون را که درباره کوه های اتشفشانی است می بینیم به این فکر می افتیم که شاید با توجه به گران بودن هزینه مسافرت های خارجی هرگز نتوانیم یک کوه آتشفشانی فعال را از نزدیک ببینیم. اما در این مقاله کوه آتشفشانی را به شما معرفی می نماییم که در داخل ایران قرار دارد.

زمانی که بقرنامه های مستند تلویزیون را که درباره کوه های اتشفشانی است می بینیم به این فکر می افتیم که شاید با توجه به گران بودن هزینه مسافرت های خارجی هرگز نتوانیم یک کوه آتشفشانی فعال را از نزدیک ببینیم. اما در این مقاله کوه آتشفشانی را به شما معرفی می نماییم که در داخل ایران قرار دارد.

درباره کوه تفتان

این کوه در تور طبیعت گردی به عنوان یک آتشفشان نیمه فعال در جنوب شرقی ایران و در شهرستان خاش استان سیستان و بلوچستان جای دارد. ارتفاع این کوه سه هزار و نهصد و چهل و یک متر است که کوهی بلند و دارای قله های متعددی است. قله آتشفشانی این کوه را چهل تن نام نهاده اند. کوه تفتان دارای سه دهانه آتشفشانی است که همیشه از آن بخار گوگرد بیرون می آید. در دهانه آتشفشانی تخته های گوگردی خالص بسیار زیاد است. این قله دارای دو شاخک است، یکی در شمال که مرتفع تر است و نام آن هم زیارت است و شاخک دیگر آن که در جنوب قرار دارد کوتاه تر است و ماده کوه نامیده شده است.

جالب است که بدانید افراد محلی از سمت شمال شرقی به این قله صبح کوه و از سوی غرب به آن نر کوه می گویند. آخرین فوران این کوه آتشفشانی در شش هزار و نهصد و پنجاه سال پیش بوده است و فعالیت مواد مذاب در حال حاضر در آن دیده نمی شود، به همین دلیل تفتان را آتشفشانی نیمه فعال طبقه بندی شده است. نام تفتان به معنی سوزان است زیرا که با این که مواد مذاب از دهانه آن سال ها است که بیرون نیامده ولی گرمای بسیار زیادی از بخار گوگردی که از آن جا بیرون می آید محیط اطراف قله را داغ می کند. اگر از بچه های دهه شصتی باشید حتما آن عکسی که در کتاب جغرافی بود را به یاد دارید که از کوه تفتان در هنگام زمستان برداشته شده بود و یک طرف قله که نزدیک آتشفشان بود، سرسبز بود و طرف دیگر قله پر از برف بود وگرمای آتشفشان برف ها را آب کرده بود و باعث روییدن گیاهان در آن قسمت شده بود.

از کجا به تفتان برویم

بیست کیلومتر که در جاده خاش به سوی زاهدان رفتید تابلویی را مشاهده می کنید که راه رسیدن به کوه را به شما نشان می دهد. از سر جاده تا دو راهی که تابلوی اردوگاه را نشان می دهد هم بیست کیلومتر است و از دو راهی تا خود اردوگاه هشت کیلومتر است. اردوگاه آموزش و پرورش دره گل پایگاه اول کوهنوردانی است که می خواهند به قله تفتان بروند. اردوگاه دوم که از دره گل بالاتر است پناهگاه صبح نام دارد که از مسیر تنگه گلو باید سه ساعت راه بپیمایید و از آن جا تا قله تفتان سه و یا چهار ساعت راه مانده که بسته به شرایط جسمی تان این راه را می پیمایید. اما در فصل زمستان به دلیل وزش باد های سنگین که بسیار هم سرد است صعود به این قله بسیار سخت و دشوار می شود. به طوری که مسیر دو ساعته تا پناهگاه بیش از هشت ساعت به طول می انجامد. بیشتر کوهنوردان از مسیر یال غربی صعود می کنند که پناهگاه مجهزی را دارد. صعود به این قله لذت بسیار زیادی دارد و می تواند بسیار خاطره انگیز باشد اما متاسفانه به خاطر کمبود امکانات رفاهی برای مسافران و گردشگران کمی از این منطقه دیدن می کنند.

درباره ویژگی های کوه تفتان

همان طور که گفته شد بلندی کوه تفتان از سطح دریا سه هزار و نهصد و چهل و یک متر است و نسبت به زمین های اطراف دو هزار متر می باشد. ساختار اصلی کوه شامل قله های مجزا است که با یک بخش زین مانند و باریک به هم وصل می شوند. دهانه آتشفشان تفتان در دامنه جنوبی قله وجود دارد که قسمتی از آن به وسیله انفجار شدید و فرسایش بعدی خراب شده است. از دیوارهایی که شیب تند دارند، قومرول های زرد و سفید سوت زنان بالا می آیند، که تشکیل ابر سفیدی را می دهند که از فاصله صد کیلومتری هم قابل دیدن است و به کوه تفتان قیافه یک کوه آتشفشانی واقعی را می دهد. ویژگی ساختمانی کوه تفتان را در اصطلاح زمین شناسی آتشفشان چینه ای می گویند. در قاعده آتشفشان تفتان چین هایی با شیب تند وجود دارد که بیشتر از رسوبات و بالا آمدگی های محلی کرتاسه فوقانی تشکیل شده است. این مسایل که با اصطلاحات دانش زمین شناسی گفته شد نشان می دهد که آتشفشان تفتان از نظر زمین شناسی نسبت به کوه دماوند پیچیدگی های تاریخی بیشتری را دارد. مطالب بیشتر در مورد تور ایران گردی ارزان قیمت را در سایت سفر باتو بخوانید.

پوشش گیاهی و جانوری کوه تفتان

دو رودخانه لادیز و گزد از کوه تفتان سرچشمه می گیرد. درختانی مانند بنه، بادام کوهی، گز، درمنه، ارژن و گیاهانی از جمله آویشن، پیاز کوهی، خاگلک، گرمونه، کاسنی و ریواس را می توان نام برد. روباه، گرگ و شغال هم جانورانی هستند که در این منطقه زندگی می کنند.


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.


از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2021 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.