ایران دهکده
021 46 01 39 23

کاظمین

کاظمین

کاظمین محله ای در کشور عراق است که از نظر موقعیت جغرافیایی در شمال شهر بغداد و غرب رودخانه دجله قرار دارد. به دلیل وجود حرم امام کاظم (ع) و امام جواد (ع) در این محله، موقعیت شهری پیدا کند. در حال حاضر و با توسعه شهر بغداد، کاظمین به آن متصل شده است. به نقل از مجله اینترنتی ایده آل مگ کاظمین در زمان ساسانیان «تسوج» نام داشته است و در آن زمان مردم آن منطقه فارسی صحبت می کرده اند.

کاظمین محله ای در کشور عراق است که از نظر موقعیت جغرافیایی در شمال شهر بغداد و غرب رودخانه دجله قرار دارد. به دلیل وجود حرم امام کاظم (ع) و امام جواد (ع) در این محله، موقعیت شهری پیدا کند. در حال حاضر و با توسعه شهر بغداد، کاظمین به آن متصل شده است. به نقل از مجله اینترنتی ایده آل مگ کاظمین در زمان ساسانیان «تسوج» نام داشته است و در آن زمان مردم آن منطقه فارسی صحبت می کرده اند.

امام کاظم(ع) در 25 رجب 183 هجری در 55 سالگی به دستور هارون الرشید در زندان مسموم و شهید شد. پس از تشییع با شکوه پیکر این امام در شهر بغداد، او در منطقه کاظمین که در گذشته مقابر قریش در آن بود و هنوز تبدیل به شهر نشده بود، دفن شد. سپس امام جواد(ع) در آخر ذی قعده 220 هجری در این شهر به خاک سپرده شد. در میان امامان شیعه، امام محمد تقی جوان ‌ترین امام در هنگام شهادت بوده است. (ایده آل تک)

با وجود آثار باستانی مهم و سابقه دیرین این منطقه، می توان گفت مهم ترین عامل در توسعه این شهر، وجود حرم مطهر امام کاظم (ع) و امام جواد (ع) در آن است. هر ساله میلیون ها نفر از سراسر جهان برای زیارت این دو امام شیعه به کاظمین سفر می کنند. پس از کربلا و نجف این شهر سومین شهر زیارتی عراق از نظر تعداد زواری است که سالانه از آن زیارت می کنند.

ویژگی های حرمین کاظمین

برای بسیاری از افراد سوال است که چرا این حرم دارای دو گنبد و 4 گلدسته است. جالب است بدانید امام کاظم (ع) و امام جواد (ع)  هر دو در یک ضریح دفن شده اند، به همین دلیل ضریح آن ها از ضریح دیگر امامان بزرگ تر است. برای اینکه نشان دهند در این مکان دو امام دفن شده اند برای آن دو گنبد و 4 گلدسته در نظر گرفته اند.

با توجه به بزرگ بودن ضریح نقره ای این دو امام، زیارت کردن برای زوار آسان تر است. حرم مطهر این دو امام دقیقا در مرکز شهر قرار دارد. این حرم دارای سه ایوان بزرگ با سقف های بلند است که با کاشی و آینه تزیین شده است. شاه اسماعیل صفوی دو گنبد این امامان بزرگوار را کاشی کاری کرده است.

علمای مدفون در کاظمین

خواجه نصیر الدین طوسی که زادروزش (5 تیر) در ایران به نام روز مهندس گرامی داشته می شود در ۱۸ ذیقعده ۶۷۳ ه‍.ق درگذشت. او در حرمین کاظمین و در پایین پای دو امام شیعه به خاک سپرده شد. بر طبق وصیت او بر روی سنگ مزارش این آیه از سوره کهف حک شده است: « وَ کَلْبُهُمْ باسِطٌ ذِراعَیْهِ بِالْوَصید»  ترجمه: و سگشان (به حالت پاسبانی) دو دست خویش بر درگاه (غار) گشاده بود.

شیخ مفید یکى از بزرگان و علمای برجسته شیعه سده ۴ هجری قمری که در سال ۴۱۳ ه ق درگذشت. مقبره شیخ مفید در شرق رواق جنوبى حرم مطهر کاظمین قرار دارد و بر روى قبر او ضریحى فولادى ساخته شده است.

در بیرون از حرم، مقبره عالم بزرگ شیعه سید رضی که نهج البلاغه را گردآوری نموده است و همچنین مقبره برادر او سید مرتضی (علم الهدی) قرار دارد. این دو عالم نامدار شیعی از شاگردان شیخ مفید و از بزرگان شیعه بوده و بعد از وفات در منزل خود به خاک سپرده شدند که هم اکنون مرقد و مقبرة مطهر آنان می باشد

زیارت کاظمین

بسیاری از افرادی که به کشور عراق سفر می کنند، زیارت از تمامی امام های به خاک سپرده شده در شهرهای عراق اعم از کربلا، نجف، کاظمین و سامرا را انجام می دهند. زیارت کاظمین با توجه به دو امام دفن شده در آن و همچنین علما و دانشمندان دیگری که در آن به خاک سپرده شده اند، برای مسلمانان بسیار مهم است.

فضیلت زیارت حرمین کاظمین بر اساس احادیث

در حدیثی از امام رضا (ع) چنین آمده است: «من زار قبر أبی ببغداد کان کن زار قبر رسول الله و قبر امیرالمؤمنین صلوات الله علیه، إلا أنّ الرسول و لأمیرالمؤمنین صلوات الله علیهما فضلهما» کسی که قبر پدرم را در بغداد زیارت کند، مانند کسی است که قبر رسول خدا (ص) و امیرالمؤمنین (ع) را زیارت کرده، جز برتری رسول خدا و امیرمؤمنان که به جای خود محفوظ است.

از حسن بن وشاء شنیده شده که: به امام هشتم (ع) عرض کردم: پاداش کسی که قبر پدر بزرگوار شما را زیارت کند چیست؟ فرمود: او را زیارت کن؛ عرض کردم: چه فضیلتی دارد؟ فرمود: فضیلت آن همانند کسی است که قبر امام حسین (ع) را زیارت کند.

عبدالرحمن بن أبی بخران گوید: از امام باقر (ع) در مورد کسی که رسول خدا را زیارت کند سؤال کردم، فرمود: بهشت از آن اوست و افزود: کسی هم که قبر امام کاظم (ع) را زیارت کند، پاداش او بهشت است.

ابن سنان گوید: از امام رضا (ع) پرسیدم: چه چیزی برای (پاداش) زیارت پدر بزرگوارت قرار داده شده؟ فرمود: بهشت؛ پس او را زیارت کن.


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.


از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2023 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.