ایران دهکده
021 46 01 39 23

رقص سماع درویشان

درویش‌های چرخان در استانبول نام خودشان را از جلال‌الدین رومی شاعر صوفی بزرگ گرفته‌اند.سوفی‌ها با خدا رابطه‌ی نزدیکی دارند و رقصی معروف به نام سماع را انجام می‌دهند.در این مراسم هرکسی میتواند شرکت و این نمایش‌های زیبا را از نزدیک نگاه کند.این رقص‌ها ممکن است در نگاه اول از دید تماشاچیان خیلی اغراق آمیز به نظر برسد ولی در اصل یک مراسم مذهبی است که در آن شما نظاره‌گر دوریش‌هایی هستید که مدام در حال گردش دور خود هستند.اگر شما هم خواستار دیدن این مراسم‌ها هستید باید از هرگونه فیلم‌بردای و عکاسی با فلش،صحبت کردن و ترک کردن جا در این محیط بپرهیزید.رقص درویشان برای بسیاری از مسافران و توریستها جذاب است و این رقص را در کنار جاهای دیدنی استانبول و تفریحاتی که میخواهند انجام دهند قرار میدهند.

رقص سماع درویشان

این نوع رقص کاملاً روحانی و عرفانی است و دراویش اعتقاد دارند که در هنگام چرخش با به یاد آوردن نام الله همه چیز از ذهنتان پاک می‌شود و فقط به او فکر می‌کنید و روح خود را با خداوند یکی میدانید.دراویش در هنگام این رقص معنوی یک دستشان به سمت پایین و دست دیگرشان به سمت آسمان است به معنای وصل شدن آسمان و زمین با روحشان به خداوند متعال است.

رقص سماع درویشان

بهترین جایی که میتوان برای دیدن این نوع رقص‌ها بروید موزه‌ی گالاتای مولوی است که قطعا یکی از بی‌نظیرترین جاهایی است که در تور استانبول میتوانید انتخاب کنید و از دیدن آن لذت ببرید.این موزه در منطقه galipdede قرار دارد و مراسم رقص سماع را در ساعت 7 یکشنبه‌ها برگزار می‌کند.هزینه‌ی ورود به این سالن 150 نفری 40 لیر است.

اگر تور استانبول شما به گونه‌ای بود که یکشنبه را در استانبول نبودید یا بنا به هر دلیل نرسیدید به موزه‌ی گالاتا بروید میتوانید به tekke در منطقه‌ی فاتح حدود غروب آفتاب در روز 5شنبه بروید.

رقص سماع درویشان

رقص سماع در واقع به رقص صوفیه معروف است.که شامل چرخیدن بدن در حالت خلسه برای رسیدن به هدف‌های معنوی است.سماع در صوفیه به معنی گوش دادن به اشعار،نغمه‌ها،آهنگ‌های موزون در حال از خود بی خود شدن انسان در فضایی عرفانی و معنوی است.

مولانا جلال‌الدین محمد بلخی شاعر و عارف قرن هفتم ایرانی یکی از طرفداران سماع بود که در ماندگاری این رقص نقش بسیاری داشت.در رقص سماع معمولاً دروایش مولوی لباس سفید بلند دامن دار میپئشند که نماد جهان روحانی را دارد در سماع اولین حرکت نیاز نام دارد و دستها به شکل لا و بدن به شکل الف است که نشان دهنده الله و یگانگی خداوند است.بعد این حرکات تعظیم میکنند که به معنای احترام و اجازه برای شروع است و پس از آن چرخش آغاز می‌شود که به شکفته شدن گلها که نماد توحید است اشاره می‌کند.

رقص سماع درویشان

در رقص سماع دستی که رو به زمین است نشان دهنده‌ی بخشش به موجودات روی زمین و دستی که رو به آسمان است نشان‌ دهنده‌ی دریافت فیض و رحمت الهی است که انسان در این میان به عنوان واسطه در نظر گرفته شده است.اشعاری که در سماع خوانده می‌شود همه به صورت فارسی است و در آخر هم برای پیامبر و ائمه دعا خوانده می‌شود.این مراسم برای دراویش بسیار جدی است و جای هیچگونه شوخی و خنده‌ای در آن نیست پس حتما این موارد را رعایت کنید.

برای مشاهده نرخ تور استانبول با هتل های مختلف اینجا کلیک کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد تورهای ایران دهکده:


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2023 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.