ایران دهکده
021 46 01 39 23

مسجد سلطان احمد استانبول (مسجد آبی استانبول)

یکی دیگر از بناهای تاریخی شهر استانبول مسجد آبی است که به آن مسجد سلطان احمد هم می‌گویند.مسجد سلطان احمد جزء بهترین جاهای دیدنی استانبول است که به دلیل معماری خاص آن بسیار مورد توجه مسافران در تور استانبول قرار گرفته است.

سلطان احمد اول در سن ۱۹ سالگی دستور ساخت این بنا را داد و در سال ۱۶۰۹ میلادی  شروع به ساخت آن کردند و سرانجام در سال ۱۶۱۹ پایان یافت.نام این بنا در ابتدا مسجد آبی بود که پس از مرگ سلطان احمد به احترام او و به دلیل اینکه مقبره سلطان در این مسجد واقع است به مسجد سلطان احمد نام گذاری شد.

این مسجد از شاهکارهای معماری ترکیه است که بی‌گمان چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب میکند.در داخل مسجد بیشتر از رنگ ها و کاشی های آبی رنگ استفاده شده که دلیل نام گذاری این مسجد در گذشته هم همین امر بوده است.سلطان احمد در یکی از مناطق قدیمی شهر استانبول قرار دارد که زمانی این منطقه پایتخت امپراطوری بیزانس بوده است.

کلیسای ایاصوفیه روبه روی مسجد سلطان احمد قرار دارد و عمداً این مسجد را روبه روی ایاصوفیه بنا کردند که نشان دهند که معماران مسلمان و عثمانی ها میتوانند رقیب سرسختی برای مسیحیان باشند.ناگفته نماند که ساختمان و مناره های مسجد سلطان احمد کوچکتر از ایاصوفیه است که این موضوع سلطان احمد را بسیار آزار میداد و با تلاش زیاد، معمار توانست مناره ها به گونه ای در جهت نور قرار دهد که هم بزرگتر و هم زیبا تر به نظر آید.

اما اگر بحث معماری و زیبایی باشد مسجد آبی همیشه حرف اول را میزند و از ایاصوفیه امتیاز بالاتری دارد.سلطان احمد تاکید زیادی داشته که این مکان باید به مجلل ترین و زیبا ترین محل عبادت مسلمانان تبدیل شود که با تلاش های زیاد محمد اقا (معمار) به این هدف رسید.مسجد آبی دارای ۵ گنبد ا‌صلی، ۸ گنبد فرعی و ۶ مناره است.این بنا دارای ۲۶۰ پنجره با نور گیر عالی است که تاریکی در این مسجد بی معناست.

غیر ممکن است کسی به استانبول برود و از مسجد آبی دیدن نکند.این مسجد همه روزه پذیرای توریست ها و مسافران تور استانبول است.


اگر شما هم قصد سفر با تور استانبول را دارید با هماهنگی لیدر خود حتماً به مسجد بروید و از زیبایی های آن لذت ببرید.

لینک‌های مرتبط و مواردی که در تور استانبول باید بدانید...

برای مشاهده نرخ تور استانبول با هتل های مختلف اینجا کلیک کنید.

فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2022 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.