ایران دهکده
021 46 01 39 23

آب انبار باسیلیکا استانبول

همانطور که میدانید استانبول دارای مکان ها و مراکز دیدنی بسیار زیادی است که بسیاری از مردم را چه برای بازدید از این مراکز و چه برای خرید به این شهر زسیبای توریستی میکشاند.اکثر مسافرانی که تور استانبول را برای دیدن از جاهای دیدنی استانبول انتخاب میکنند حتماً آب انبار باسیلیکا را جزء لیست خود قرار میدهند.استانبول شهری نیست که بتوان یک روزه به تمام جاهای دیدنی اش رفت پس با ما همراه باشید تا شما را با یک مکان زیبا و دیدنی دیگر آشنا کنیم.

آب انبار باسیلیکا (Basilica Cistern(:

در 100 متری جنوب غربی مسجد معروف ایاصوفیه قرار دارد و یکی از بناهای تاریخی شهر استانبول است که در دوران امپراطوری بیزانس ساخته شد.در شهر استانبول آب انبارهای بسیاری وجود دارد ولی بزرگترین و معروفترین آن ها آب انبار باسیلیکا است.

از آب انبار باسیلیکا برای ذخیره ی آب استفاده می‌شده که در این آب ماهی کپور هم وجود داشته و برای نظافت آب مناسب بوده و علت پرورش این ماهی در این آب در دوران امپراطوری بیزانس همین بوده است.زمانیکه قسطنطنیه توسط شورش نیکا تخریب شد امپراطور ژوستنین دستور مرمت این بنا را داد.

آن زمان وجود این آب انبار برای ذخیره ی آب از ضرورت ها بوده ولی امروزه این مکان به موزه تبدیل شده است.در بین ۲۰۰۰ آب انباری که در دوره بیزانس ساخته شد باسیلیکا بزرگترینشان بوده است.

این آب انبار در سال ۵۳۲ میلادی به دستور امپراطور یوستینیانوس برای کاخ خودش،ساخته شد.در این آب انبار ستون های زیادی به منظور استقامت و جلوگیری از ریزش سقف وجود دارد که بر روی دوتا از آن ها اثار روم باستان دیده می‌شود.
هر کدام از این ستون ها ۹ متر طول دارد و خود آب انبار در مجموع ۶۵ متر عرض و ۱۳۸ متر طول دارد.برای ساخت این بنا زحمات زیادی کشیده شده است.نا گفته نماند که دیوار ضد آب بوده و ضخامتی حدود ۵ متر دارد که با آجرهای خشتی ساخته شده است.مجموع ستون های این بنا ۳۳۶ است که در ۱۲ ردیف ۲۸ تایی قرار دارند.این سازه به دست قرنتی ها و دوریسی ها بپا شده است.

آب انبار باسیلیکا قدرت نگهداری 80000 متر مکعب آب را در خود دارد. باسیلیکیا امروزه به یکی از بزرگترین مراکز دیدنی و تاریخی استانبول تبدیل شده که همه روزه پذیرای مسافران تور استانبول است.
کلام آخر: اگر قصد سفر به استانبول را دارید حتما از این مکان دیدن کنید و از زیبایی ها و معماری جالبش حیرت زده شوید و لذت ببرید.

 

لینک‌های مرتبط و مواردی که در تور استانبول باید بدانید...

برای مشاهده نرخ تور استانبول با هتل های مختلف اینجا کلیک کنید.

فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2023 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.