ایران دهکده
021 46 01 39 23

موزه ها و مکان های تاریخی ارمنستان

لیست چند مکان تاریخی جذاب

ارمنستان قبل از سال 1454 یک کشور پادشاهی قدرتمند با فرهنگی غنی بود که در برهه‌ای از زمان همه‌ی سرزمین‌های بین دریای سیاه و خزر را شامل می‌شد. مردم کشور ارمنستان در طول تاریخ زرتشتی مزدا پرست بودند که با زرتشتی زورانی ساسانیان تفاوت داشت. ارمنستان مدت‌های زیادی جزء ایران بوده است و فرهنگ آن از ایران تاثیر بسیاری پذیرفته است. از این رو این دو کشور دارای فرهنگی نزدیک به هم هستند و کشور ارمنستان از لحاظ ادبی و فرهنگی بسیار غنی می‌باشد که شامل موزه ها و یادبود‌های ادبی، تاریخی و فرهنگی بسیاری است که در زیر به شرح و معرفی موزه های ارمنستان می‌پردازیم.

1. موزه تاریخ ملی

موزه تاریخ ملی ارمنستان واقع در شهر ایروان پایتخت کشور ارمنستان ازمهم ترین و غنی ترین موزه های این کشور می باشد.                                 موزه های ارمنستاناین موزه شامل چهار بخش: باستان شناسی، سکه شناسی، قوم شناسی و تاریخ معاصر می باشد.و برای افرادی که به تاریخ و فرهنگ های مختلف علاقه دارند پیشنهاد ویژه‌ای می‌باشد که در طول سفر خود از این موزه دیدن کنند.موزه تاریخ ملی ارمنستان حدود ۴۰۰۰۰۰ اثر کشف شده از ارتفاعات و مناطق مختلف ارمنستان از دوران‌های مختلف پیش از تاریخ، نوسنگی، مس سنگی، مفرغ، اورارتو، هخامنشی، هلنی، قرون وسطی و معاصر را برای بازدید علاقمندان در معرض نمایش گذاشته است.

این آثار نشان دهنده‌ی ارتباط نزدیک، فرهنگی با اقوام آسیای شرقی مانند مصر، ایران، پادشاهی هیتی،میتانی، پادشاهی سلوکی، رم و امپراطوری بیزانس می‌باشد.برخی از آثار نمایش داده شده در موزه مانند: آثار میراث فرهنگی و تاریخی اورارتو، حکومت ارمنستان قدرتمند در شرق باستان مثل کتیبه استثنایی به خط میخی، مجسمه برنزی، دیوارهای نقاشی، سرامیک نقاشی شده، اسلحه و سلاح های تزئین شده، نمونه‌های منحصر بفرد از طلا و نقره و استخوان که ازکاوشهای کارمیربلور مربوط به دوران پادشاهی آرگیشتی بدست آمده است.
از شاهکار‌های دیدنی این موزه یک مجموعه منحصر به فرد برنز مربوط به دوران قبل از میلاد مسیح است که متعلق به وزارت خزانه داری جهان است.

همچنین آثار ارزشمند دوران هلنیستی در این این مجموعه شامل جواهرات و سفال که از کاوش محوطه‌ی گارنی و آرتاشات و اوشکان به دست آمده است و آثار دوران فرهنگ مسیح شامل معماری مجسمه و سرامیک می باشد که از کاوش های قلعه آمید و شهرداری آنی و دوین جمع آوری شده است که برای دیدن از این مجموعه‌ی تاریخی ارزشمند می‌توانید با استفاده از تور ارمنستان از این موزه دیدن کنید.
در این موزه نیزهمچون سایر موزه های جهان نمایشگاهی موقت برگزار می‌شود.
ساعت کاری موزه:
یکشنبه:۱۷-۱۱(بعد از ۱۶:۱۵ بازدید ندارند)
سه شنبه تا شنبه:۱۸-۱۱(بعد از ۱۷:۱۵ بازدید ندارند)
موزه دوشنبه ها نیز تعطیل می باشد.
تلفن موزه:۰۰۳۷۴۱۰۵۲۰۶۹۱

 

2.موزه ماتناداران (Matenadaran Museum Yerevan Armenia) 

ساختمان موزه ماتناداران بر روی تپه‌ای با چشم اندازی زیبا در شمال غربی شهر ایروان قرار دارد. این بنیاد و دستنوشته‌ها و آثار کهن ماتناداران از کانون‌های برجسته ارمنستان و گنجینه‌های غنی و ارزشمند جهان است.این ساختمان از ارزشمند ترین و غنی ترین بنیاد‌های دستنوشته‌های باستانی است که حدود 17هزار دستنوشته به زبان‌های مختلف ارمنی، فارسی، لاتین، یونانی، ژاپنی، هندی، اتیوپی، سریانی در آنجا وجود دارد و از دیگر جاذبه‌های توریستی ارمنستان می‌باشد.

کسی که مجسمه او در پایین پله‎های ورودی موزه قرار دارد که در حال آموزش زبان ارمنی به یک نوجوان است این شخص ماشتوتس سازنده‌ی الفبای ارمنی نام گذاری شده است و نام کامل این بنیاد ماتنادران مرسوپ ماشتوتس می‌باشد.

 در یکی از ستون‌های این کتابخانه، مجسمه‌ای از ماشتوتس قرار دارد که با صلابت خاصی، در حال یاد دادن الفبای خود است و مجسمه‌ شش محقق و نویسنده‌ بزرگ دیگر نیز، در کنار در قرار گرفته است.
مجموعه‌ی نمایشگاه بیرونی، شامل کتیبه‌ها و سنگ‌قبرهای حکاکی شده بر روی سنگ‌هایی است که خاچکار آن‌ها را از مناطق باستانی اطراف ایروان، جمع‌آوری کرده است. داخل نیز مجموعه‌ای از کارهای علمی و فیلسوفانه‌ یونانی‌ها، رومی‌ها، کتاب‌های دست‌نوشته‌ی ایرانیان و اعراب و... است.این موزه جذاب و دیدنی مقصد مناسبی است برای افرادی که به تاریخ دیگر کشور ها هم علاقمنداند، بازدید از این موزه‌ی تاریخی با تور ارمنستان امکان پذیر است.

ساعات کاری موزه: هر روز از ساعت 10 صبح تا 7 عصر

 

3.موزه مردم نگاری(sardarapt)

موزه مردم نگاری یکی ار نمادهای ملی ارمنستان و همچنین یکی از  پر افتخار ترین مکان‌های است که ارامنه پیشنهاد می‌کنند تا مسافران تور ارمنستان از آن دیدن کنند.ورودی این ساختمان از سنگ قرمز توف ساخته شده است؛داخل موزه ناقوسی قرار دارد که ارتفاع آن به 26متر می رسد و 12زنگ در این موزه قرار دارد که هر ساله در جشن پیروزی ارمنستان به صدا در می‌آید.

معماری این بنا به سبک قدیم و دوران باستان ساخته شده است و طوری طراحی شده است که یک شیر بالدار ارمنی از آن محافظت میکند.این موزه همانند قلعه ساخته شد است که دارای پنجره های پهن و بلند است که چشم انداز آن مشرف به کو آرارات است و دیگر پنجره ها مشرف به کوه آراگاتش هستند و از جاذبه‌‌های تاریخی ارمنستان می باشد.

این موزه حاصل جان فشانی‌ها و از خود گذشتگی مردم ارمنستان برای حفظ وطن و جلوگیری از تقسیم ارمنستان و تخریب آثار می‌باشد و برای مردم بسیار ارزشمند است بنابراین کسانی که به تاریخ مدرن علاقه دارند این موزه مورد مناسبی است و حتما در لیست سفر خود با تور ارمنستان قرار دهند.

  

 

 


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2023 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.