ایران دهکده
021 46 01 39 23

با قدم گذاشتن در شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان در زمان سفر کنید

شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

یکی از جاهای دیدنی گرجستان یا بهتر است بگوییم یکی از مکان های تاریخی گرجستان شهر سنگی اوپلیستیخه است. با قدم گذاشتن در شهر سنگی اوپلیستیخه شگفت زده خواهید شد و احساس می کنید که تاریخ به عقب برگشته است! Uplistsikhe از کلمات uplis (به معنی حاکم) و tsikhe (به معنی قلعه) تشکیل شده است. بنابراین Uplistsikhe معمولا "قلعه خداوند" معنی می شود. شهر سنگی اوپلیستیخه نقش مهمی را در تاریخ گرجستان بر عهده دارد.

شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

غارهای شهر اوپلیستیخه 1000 سال قبل از میلاد وجود داشتند و برای خود زندگی می کردند. این غارها یک شیب را پوشش می دهند و بالای یک تپه سنگ شنی در لبه رودخانه مکواری (Mtkvari) قرار دارند. گفتنش سخته که بگیم این غارها به طور طبیعی در این سنگ وجود دارد، چون می توان گفت که اتاق ها روی این سنگ شنی حکاکی شده است. اما اعتقاد بر این است که این غارها از اول در آنجا بوده و با گذشت زمان تغییر کرده اند. برخی از این غارها دارای سقف های کاذب بسیار گران بهایی هستند که به نظر می رسد گچ کاری آنها سه بعدی باشد! روی بعضی از قسمت های این غارها اشکالی مثل خانه با سقف های مثلثی حک شده است. در بعضی از بخش ها می توان گفت ستون ها از کف زمین تا سقف هستند، اما در هیچ قسمت دیگر نمی توان آنها را دید.

شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

در قسمت بالایی این مجموعه یک سنگسار سنگی مسیحی وجود دارد که قدمت آن مربوط به قرن 10 می باشد. سازه های سنگی این شهر شامل یک سالن بزرگ به نام Tamaris Darbazi، مکان های بت پرستی از قربانی، خانه ها، و همچنین ساختمان های کاربردی مثل یک داروخانه، یک نانوایی، یک زندان و حتی یک آمفی تئاتر می باشد. این ساختمان های سنگی به وسیله تونل ها به یکدیگر متصل شده اند، در حالیکه هدف از سایر تونل ها ایجاد مسیر فرار اضطراری بوده است.

شهر سنگی اوپلیستیخه

قدم زدن در امتداد مسیرهای پیاده روی سنگی باستانی و راه پله ها به شما این حس را منتقل می کند که در یک شهر مثل اورشلیم قبل از میلاد مسیح در حال قدم زدن هستید و واقعا احساس جالبی است که باید آن را تجربه کنید. سخت ترین بخش بازدید از شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان بالا رفتن از پله ها از طریق یک تونل 40 متری مرطوب است که در انتها به یک مکان ختم می شود. حواستان باشد که فضای بازی که بعد از تونل به آن می رسید روی یک تپه سنگ شنی قرار گرفته است و اگر باد بیاید ممکن است که شن ها در چشمتان برود. برای اینکه از این اتفاق جلوگیری کنید همراه خود قطره چشم یا عینک داشته باشید. همچنین اگر هوا بارانی باشد ممکن است مسیرهای سنگی و پله های چوبی که روی آنها راه می روید لغزنده باشد پس کفش مناسب پیاده روی، دویدن یا کوهنوردی بپوشید.

شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

در مسیر بازدید از شهر سنگی اوپلیستیخه دامنه های شیب دار بسیار، چاله های کوچک و پرتگاه وجود دارد، به همین خاطر مراقب بچه های کوچکی که همراهتان هستند باشید، اگرچه ریل های امن در طول مسیر وجود دارد ولی همه جا از وجود آنها خبری نیست. امکانات مدرن در بخش ورودی محوطه وجود دارد اما این امکانات محدود هستند. یک کافه و یک مغازه سوغاتی فروشی در این محل وجود دارد که می توانید سوغاتی های گرجستان را از آنجا خریداری کنید.

شهر سنگی اوپلیستیخه

شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان به دلیل ترکیب منحصر به فرد از سبک هایی از فرهنگ های سنگی منطقه، بیشتر از کاپادوکیا در ترکیه و شمال ایران قابل توجه قرار گرفته است. بیشتر آثار کشف شده از این شهر را می توانید در موزه ملی تفلیس مشاهده کنید.

منبع: tripadvisor.com


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2021 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.