ایران دهکده
021 46 01 39 23

کلیسای زیبا و باشکوه سیونی تفلیس گرجستان

کلیسای زیبا و باشکوه سیونی تفلیس واقع در کرانه رودخانه کورا است. بیشتر کلیسا های کشور گرجستان از روی نام های سرزمین مقدس نام گذاری شده اند و این کلیسا زیبا هم از روی نام کوه صهیون واقع در اورشلیم نام گذاری شده و به علت تعدد این نام در بین کلیسا های گرجستان این کلیسا به نام “کلیسای سیونی تفلیس” شناخته میشود.بنای اصلی کلیسا در اواخر قرن پنجم به دستور شاه واختانگ یکم، واختانگ گرگاسالی (گرگ سر) ساخته شده اما از این تاریخ به بعد بارها به دلایل مختلف از جمله حمله بیگانگان ساختار کلیسا تخریب و دوباره ساخته شده است.

کلیسای سیونی تفلیس گرجستان

به این ترتیب که کلیسای سیونی در سال ۱۱۱۲ توسط دیوید چهارم معروف به دیوید سازنده آنرا از نو بنا نمود. در سال ۱۲۲۶ گنبد این کلیسا توسط شاه جلال الدین خوارزمشاه مورد تخریب واقع شد ولی به سرعت بازسازی گردید. در سال ۱۳۸۶ مجددا توسط تیمور لنگ که به گرجستان هجوم آورده بود مورد تخریب واقع شد ولی توسط شاه الکساندر اول بازسازی شد.در اوایل قرن ۱۷ میلادی که تفلیس مورد هجوم ایرانی ها واقع شد این کلیسا نیز از گزند ایشان در امان نماند و باز تخریب شد ولی شاهان گرجی انرا دوباره بازسازی کردند.در سال ۱۶۶۸ اینبار زلزله بنای کلیسا را با آسیب مواجه نمود. در سال ۱۷۱۰ شاه واختانگ ششم بنای کلیسا را از نو ساخت ولی اخرین با باز توسط آقا محمد خان قاجار در سال ۱۷۹۵ تخریب گردید. در قرن ۱۹ کلیسا مورد تجدید بنای اساسی واقع شد و بین سالهای ۱۹۸۰ تا ۸۳ نمای خارجی کلیسا توسط سنگهای تراشیده شده تزیین گردید.نقاشیهای داخلی کلیسا توسط گریگور گاگارین بین سالهای ۱۸۵۱ تا ۵۵ انجام شده است. در این کلیسا صلیب نینوی مقدس که مقدس ترین نشان مسیحیت ارتودکس گرجستان است نگهداری می شود.گفته میشود که بنا کنندگان این کلیسا خود در اینجا به خاک سپرده شده اند.

کلیسای سیونی تفلیس گرجستان

کلیسای سیونی که از قدیمی ترین کلیسا های تفلیس است در قسمت قدیمی شهر تفلیس یعنی old town قرار دارد و دسترسی به آن بسیار آسان است و در هر ساعت روز که بروید این کلیسا شلوغ و پر ازدحام است چراکه  %90 مردم گرجستان ارتودوکس هستند و به همین دلیل همیشه کلیسا ها پر از زیارت کنندگان است و البته گفتنی است که کلیسا سیونی تا سال 2004 و قبل از تاسیس کلیسای جامع تثلیث تفلیس معروف به سامِبا کلیسای، جامع گرجستان و تفلیس بود. با این حال حتی پس از برگرفته شدن این عنوان هم کلیسا اهمیت خود را از دست نداد و هنوز محل عبادت بسیاری از اهالی گرجستان است و در صدر لیست جاذبه های دیدنی تور تفلیس قرار دارد که برای هر توریست تور گرجستان جذاب و خاطره انگیز است.

 کلیسای سیونی تفلیس گرجستان 

 

مشاهده آدرس و موقعیت  کلیسای سیونی به روی نقشه گوگل 

 

 

برای مشاهده نرخ تور تفلیس گرجستان با هتل ها و خدمات مختلف اینجا کلیک کنید

 

لینک های بیشتر درباره ی سفر به گرجستان


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2023 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.