ایران دهکده
021 46 01 39 23

کمر مقبولا تنها پارک سنگ نگاره ای در طرقبه مشهد

سنگ ‌نگاره‌ها (Petroglyphs) یا هنرهای صخره‌ای (Rock Art) شناسنامه یا سندهای دست اولی هستند که نمادی از هویت ملی هر دیار محسوب می‌شوند، آن‌ها کهن‌ترین آثار هنری و تاریخی به جا مانده از مردمان کهن و ادوار خیلی دور هستند که در خود اسرار کشف نشده ی فراوانی دارند. این آثار بهترین سامانه‌هایی بوده‌اند که انسان‌های کهن از طریق آن‌ها توانسته‌اند ادامه حیات بدهند و با یکدیگر و جوامع بشری سخن بگویند. از شگفتی‌های این اثر به ظاهر ساده، داشتن شباهت‌های نمادین با مضامین یکنواخت در سرزمین‌های بسیار دور از هم و ادوار بسیار طولانی است. نقش ساده‌ای که در جای‌جای ایران با مضمون یکنواخت می‌بینیم، همین نقوش ساده در قاره‌های اروپا، آفریقا و حتی در قاره تازه مکشوفه استرالیا، آمریکا با همین شباهت ظاهری و مضامین یکنواخت کشف شده است. این میراث قابلیت دارد به صورت جدی به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه سنگ‌نگاره‌های ایران در فهرست جهانی یونسکو به ثبت برسد، چرا که دارای بازتاب فرهنگی و ظرفیت مطالعاتی بسیار است. اما به علت وجود ساخت‌‌وسازها و نیز معادن طلا در منطقه هنوز این اتفاق نیفتاده است.فرماندار طرقبه شاندیز با بیان اینکه بخشی از میراث تاریخی و هویت طرقبه شاندیز سنگ‌نگاره‌ها هستند، بیان کرد کمرمقبولا طرقبه را به پارک ملی سنگ‌نگاره‌ها تبدیل می‌کنیم.

کمر مقبولا طقبه مشهد

سنگ نگاره کمرمقبولا

دشت حاصل‌خیز توس، واقع در میان دو رشته‌کوه هزار مسجد و بینالود به لحاظ داشتن شرایط زیست‌محیطی در طول هزاران سال اقوام مختلف را به سوی خود جذب کرده و از کهن‌ترین ایام، بستر مناسبی را برای زیستن و تداوم حیات انسان فراهم آورده است. این نقوش صخره‌ای در حاشیه‌های دشت توس پراکنده‌اند و موضوعات مختلف از قبیل صحنه‌های شکار، ابزار اولیه، نقوش مسبک انسان برهنه، گاومیش کوهان‌دار، نقوش و علائم نمادین، نقش انسان در حال نزاع و شکار و انجام مراسم، بزهای کوهی به همراه علامت‌های نمادین از قبیل گردونه خورشید در آن‌ها عرضه شده‌اند. «کمرمقبولا» با وسعت حدود پنج کیلومتر مملو از تخته سنگ‌های آتش‌فشانی بکر، آثار سنگی، سنگ نوشته‌ها و نگاره‌های باستانی ارزشمند است که هویت دیرین این بخش از ایران را بر دل سنگ‌ها حفظ کرده است. این سنگ‌نگاره‌ها مضامین یکسانی را با طرح‌ها و اندازه‌های مختلف به نمایش گذاشته‌اند.

کمر مقبولا طقبه مشهد

پراکندگی سنگ‌نگاره‌ها

سنگ‌نگاره ها در مناطق مختلف شهرستان پراکنده هستند. در دره‌های داغستان، کلاته زیری، چشمه عسل، کمرسیاه، بیلدر، کلاته عبدل، کلاته درخت بید و باغو وجود دارند اما  در دره‌های داغستان و کلاته درخت بید و همچنین کمرسیاه بیشترین سنگ نگاره‌ها قرار دارند. در روستاهای گلستان و حصار در مناطقی مانند دره خرگوش، چنار سوخته، سنگ سفید، چشمه درخت توت، بازه نسر، کلاته باغ عنبر، کلا ته حرلو، دره حرزان، کلمبو، کال سیر، محدبا نیز سنگ نگاره‌های تاریخی با نقوشی متعدد و زیبا خود نمایی می‌کند. در روستاهای مایان و ازغد نیز در مناطق دره کلدر، پنج بازه، چدر، زفو، حاجت بیگی و... نقوش مختلف زینت‌بخش دره‌ها و کوه‌ها شده است. روستاهای کلاته آهن و دهبار در ارتفاعات جنگل‌های تنک ارس و در دره‌ها درختچه‌های ارغوان، سماق و زرشک چشم‌اندازی بدیع به این منطقه هدیه کرده است. در دره‌های تشتربالا، برف‌افشان، انجیر دره، روباه پشته، زو دره، چشمه سماق‌زار و بازه روبوسه سنگ‌نگاره‌هایی روی صخره‌هایی قابل مشاهده است. در روستاهای اردمه، مغان و خانرود در دره های سرز آب، پی رودخانه، سونقور، چنار ستون، کوشدره، کوه مزار و ابادره سنگ ‌گاره‌های بزکوهی، انسان‌ها و نمادهای دیگر مشاهده می‌شود.

  

مشاهده محدوده موقعیت کمرمقبولا در طرقبه مشهد به روی نقشه گوگل 

 

برای مشاهده نرخ تور مشهد با هتل ها، امکانات و خدمات مختلف اینجا کلیک کنید

 

لینک های مفیدتر درباره ی سفر به مشهد


فرم ارسال نظرات
نام:
تلفن همراه:
کد:
پیام شما:
این فیلدها را پر کنید.برچسب‌ها

‌مطالب مرتبط
‌مطالب پیشنهادی
از دل خود به دل دوست سفر باید کرد...

021 46 01 39 23
تهران، کبیری طامه (شاهین شمالی)، روبروی مجموعه ورزشی خرم شاد، نبش 10 متری اول، پلاک 1، طبقه 4
Copyright © 2023 IranDehkadeh. All right reserved.

دقت کنید:اطلاعیه برای مسافران کیش

امروز 13 تیر 

با ارتباط مستقیم و حذف دلالان، نزدیک به 500 هزار تومان بن تخفیف(تفریحات آبی و کشتی های کیش)فراهم شده است. اگر تمایل دارید که رایگان برای شما ارسال گردد، شماره خود را وارد نمایید.